Gdański wątek procesu beatyfikacyjnego zakonnic z Warmii

Na cmentarzu w Gdańsku-Brętowie dokonano pierwszej ekshumacji męczennicy II wojny światowej ze zgromadzenia sióstr katarzynek. 75 lat temu została tam pochowana s. Charitina Fahl z Braniewa, pobita na śmierć przez sowieckich żołnierzy, broniąc przed gwałtem młodsze siostry.

Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy (CSC) to rdzennie warmiński żeński zakon, powołany do życia w 1571 r. przez bł. Reginę Protmann z Braniewa. Siostry prowadzą czynną działalność apostolską obok życia kontemplacyjnego, zgodnie z charyzmatem założycielki polegającym na trosce o chorych i wychowaniu dziewcząt. Od ponad 4 stuleci pracują w szpitalach i domach pomocy, zajmując się także dziećmi i młodzieżą w domach dziecka.

Do 1945 r. głównym ośrodkiem zgromadzenia było Braniewo, skupiając ponad 1000 sióstr w regionie warmińskim. Tragiczna historia II wojny światowej nie oszczędziła zgromadzenia. - W ostatnich miesiącach wojny życie straciły aż 102 zakonnice. W tym 16 z nich w okolicznościach, które wskazują na ich męczeństwo. Stąd nasze starania o uznanie ich za sługi Boże - mówi s. Angela Krupińska CSC z Zarządu Prowincji Polskiej.

Od kilkunastu lat w diecezji warmińskiej trwa proces beatyfikacyjny sióstr katarzynek z Braniewa. To ofiary przemocy żołnierzy Armii Czerwonej, która zajmowała w 1945 r. tereny Warmii i Pomorza. Miejsca pochówku zakonnic znajdują się w różnych miejscach tych regionów, stąd w procesie zgromadzenie i postulator o. Arkadiusz Czaja OFM współpracują z Instytutem Pamięci Narodowej, który kieruje pracami poszukiwawczymi. Jedną z pierwszych poszukiwanych i odnalezionych męczennic została s. Charitina Fahl, wikaria generalna zgromadzenia, zamordowana w czerwcu 1945 r. w Gdańsku.


Więcej o historii s. Charitiny w nr. 35 "Gościa Gdańskiego" na 30 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..