Nowy numer 5/2023 Archiwum

Muzeum Sportu Wiejskiego powstanie w Luzinie

Na Pomorzu powstanie pierwsza w Polsce placówka dokumentująca powstanie i rozwój sportu na wsi. Otwarcie mobilnej ekspozycji już za rok, na 75-lecie ludowych zespołów sportowych.

Wieś nie jest kojarzona jako miejsce uprawiania sportu, szczególnie na skalę masową czy wyczynową. Jednak od kilkudziesięciu lat działa instytucja, która poszukuje sportowców wśród mieszkańców wsi. Mowa o ludowych zespołach sportowych. - Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Czesław Lang, jeden z najbardziej znanych polskich kolarzy, dziś organizator Tour de Pologne, czy śp. Andrzej Grubba, olimpijczyk, najwybitniejszy polski tenisista stołowy. Wszyscy oni swoją sportową przygodę zaczynali w wiejskim sporcie na Pomorzu - mówi Jan Trofimowicz, zastępca przewodniczącego Pomorskiego LZS.

Działacz sportowy, który jest też pasjonatem historii, w ostatnich miesiącach dokonał kwerendy wszystkich zbiorów LZS. - Razem z Piotrem Klechą, przewodniczącym, postanowiliśmy przygotować wystawę dokumentującą naszą historię w formie tablic. W ślad za tym przyszła myśl, żeby nadać temu formę objazdowej ekspozycji. Powstaje także wirtualna wersja wystawy, która będzie dostępna w sieci - mówi J. Trofimowicz.

Ostatnim etapem działania sportowców było poszukiwanie miejsca do stałej ekspozycji. Takie znalazło się w Luzinie. List intencyjny w sprawie utworzenia muzeum podpisali już Karol Jan Krajewski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, wójt gminy Luzino oraz prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS. W organizację placówki włączyli się Rada Główna LZS oraz wojewódzkie zrzeszenia z całej Polski. - Zakładamy, że uda nam się zdobyć pieniądze na placówkę i w ciągu dwóch lat powstanie ogólnodostępna, stała placówka - dodaje P. Klecha.


Więcej o muzeum sportu na wsi w nr. 38 "Gościa Gdańskiego" na 20 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama