Muzeum Miasta Gdyni zaprosiło wszystkich miłośników architektury, a szczególnie studentów kierunków historyczno-artystycznych, na pierwszy z cyklu wykładów "Perły".
Architektura sakralna "miasta z morza" jest bardzo zróżnicowana. Wykład "Perły. Kościoły w Śródmieściu Gdyni do roku 1989" poprowadziła Agata Abramowicz, specjalistka z zakresu powojennej architektury Gdyni. Zabrała gości w niezwykłą podróż po gdyńskich świątyniach od czasów powojennych.
- Żeby opowiedzieć o tych kościołach, trzeba zaczerpnąć z międzywojennej historii miasta. W tym czasie w prężnie rozrastającej się Gdyni wybudowano aż dziewięć świątyń, z czego pięć zostało zaplanowanych jako budowle prowizoryczne - tymczasowe. Zakładano z góry, że mogą w przyszłości być niewystarczające, za mało monumentalne i reprezentacyjne w kontekście rozwijającego się miasta - wyjaśnia prelegentka.
Dwie ze świątyń powstały w Śródmieściu. Najbardziej znana jest dawna kolegiata NMP, a obecnie Bazylika Morska przy ul. Świętojańskiej. Była to pierwsza budowla sakralna w rozrastającym się mieście.
Do 1989 r. w Śródmieściu, nie bez utrudnień ze strony peerelowskich władz, powstały trzy kościoły - NSPJ przy ul. Armii Krajowej, kościół oo. redemptorystów przy ul. Portowej i nowy kościół NMP obok starej kolegiaty. - Chociaż zostały zaprojektowane w tym samym czasie, to prezentują bardzo różne inspiracje stylistyczne w architekturze sakralnej - mówi A. Abramowicz.
Na przykład kościół NSPJ wyposażono w latarnię doświetlającą ołtarz, co było innowacyjnym rozwiązaniem, wówczas jedynym takim w skali kraju. Przy Portowej odnaleźć można założenia posoborowe, mówiące o ujednoliceniu wnętrza, by było jednoprzestrzenne, bez żadnych podziałów, gdzie ołtarz w naturalny sposób skupia uwagę wiernych. Natomiast na projekt kościoła NMP rozpisano konkurs. Jednym z kryteriów było to, aby kościół harmonizował z wybudowanym na sąsiedniej działce... hotelem Orbis.
Więcej o gdyńskich świątyniach w 41. numerze "Gościa Gdańskiego" na 11 października.