Od 8 października w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury odbędzie się I Bałtycki Międzynarodowy Festiwal Klawesynowy.
Gdańsk przez wiele wieków był ogromnym ośrodkiem muzycznym, w którym muzyka klawesynowa, utożsamiana z wyższymi sferami, piastowała szczególne miejsce. - Chcemy tę wyjątkową muzykę, balansującą na granicy sacrum i profanum, pokazać na nowo w gdańskich i regionalnych kontekstach, zapraszając do współpracy młode talenty polskiej i światowej klawesynistki - mówi o. Marcin Szafors OMI, dyrektor OCEiK.
Klawesyn jest znany powszechnie w Europie od XV wieku. Między XVI a XVIII wiekiem przeszedł znaczącą ewolucję techniczną i stał się jednym z najważniejszych europejskich instrumentów muzycznych. Większość wielkich kompozytorów barokowych grała i pisała muzykę na klawesyn. Pod koniec XVIII w. instrument stracił na znaczeniu i wyszedł z użycia ze względu na rozpowszechnienie się fortepianu, który miał większe możliwości interpretacyjne, odpowiadające potrzebom kompozytorów okresu klasycyzmu. Okres po II wojnie światowej przyniósł masowe zainteresowanie repertuarem historycznym, co zaowocowało odrodzeniem zachwytu nad klawesynem.
Podczas I Bałtyckiego Międzynarodowego Festiwalu Klawesynowego melomani będą mieli okazję wysłuchać m.in. prawykonań historycznych kompozycji, które wcześniej nie były grane, ale widniały tylko pod numerami w katalogach Archiwum Państwowego i Gdańskiej Biblioteki PAN. - Prezentacja tej muzycznej spuścizny Gdańska stanowi ogromną wartość dla polskiej kultury. Mam nadzieję, że dzięki festiwalowi kompozycje zostaną wprowadzone do koncertowych repertuarów w Polsce i na świecie - podkreśla o. Szafors.
Festiwal potrwa, zgodnie z programem, do poniedziałku 19 października. Koncerty będą odbywały się w kościele pw. św. Józefa o godz. 19.
Poniżej prezentujemy szczegółowy program festiwalu:
Natomiast 17 października w sali OCEiK odbędą się wykłady:
Po wydarzeniach w Herbaciarni odbędą się spotkania z artystami i prelegentami.
Organizacja kulturalnego przedsięwzięcia została dofinansowana z kasy miasta Gdańska. Zgodnie z ideą przyświecającą działaniom OCEiK, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.