Parafia Chrystusa Króla w Gdańsku wraz z Muzeum II Wojny Światowej zaprosiła na wyjątkowy koncert w 100. rocznicę utworzenia Wolnego Miasta Gdańska.
Bardzo cieszę się z tego koncertu, ponieważ w 100. rocznicę utworzenia Wolnego Miasta Gdańska wpisuje się również postać ks. Franciszka Rogaczewskiego, czyli pierwszego proboszcza tej parafii, a także błogosławionego męczennika II wojny światowej. Niech ten koncert będzie pieśnią wdzięczności dla Polaków z WMG i ich osiągnięć - mówił ks. kan. Bartłomiej Stark, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Gdańsku.
Krystian Iwanow z Muzeum II Wojny Światowej podkreślił, że mniejszość polska od początku istnienia Wolnego Miasta Gdańska służyła Polsce poprzez aktywną działalność na rzecz zachowania własnej tożsamości wobec niemieckiej większości.
- Polacy chętnie włączali się w życie polityczne, biorąc udział w wyborach do gdańskiego parlamentu, a także dbając o polskie interesy gospodarcze i handlowe. Podjęli się organizacji własnej sieci szkół oraz drużyn harcerskich, ponadto tworzyli polskie zespoły sportowe i towarzystwa kulturalne. Te działania spotykały się z wrogim nastawieniem ze strony niemieckich gdańszczan - mówił.
Dodał, że ostoją dla Polaków był Kościół katolicki i polscy kapłani oraz różnego rodzaju zrzeszenia i organizacje religijne. Po wybuchu wojny polskie życie w Gdańsku było niszczone, a ślady po nim systematycznie zacierane przez Niemców. Wielu rodaków z WMG przypłaciło życiem swoje przywiązanie do polskości.
Koncert był okazją do wysłuchania "Stabat Mater" Luigiego Boccheriniego. Jest to wielkopostna sekwencja opisująca ból Maryi patrzącej na śmierć Jezusa. Swój początek ma w XIII wieku. Przez wiele lat przypisywana była franciszkaninowi Jacopone da Todi, ale także Innocentemu III czy też św. Bonawenturze, choć tak naprawdę nie wiemy, kto stworzył tę łacińską sekwencję. Na przestrzeni wieków powstało wiele kompozycji opartych na tym tekście, m.in. autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego, Alessandra Scarlattiego, Krzysztofa Pendereckiego oraz Luigiego Boccheriniego, włoskiego kompozytora okresu klasycyzmu.
Z towarzyszeniem Cappelli Gedanensis na instrumentach historycznych, pod dyrekcją koncertmistrzyni Katarzyny Kowacz, kompozycję zaśpiewała Agnieszka Tomaszewska, solistka Badische Staatstheater Karlsruhe i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, sopranistka od lat związana z Cappellą Gedanensis.