W sobotę 14 listopada po raz 12. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Colloquia Gedanensia".
Wydarzenie zorganizowali Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Gdańskie Seminarium Duchowne.
- Od 7 lat konferencja ma charakter międzynarodowy i odbywa się w Gdańsku na początku czerwca. W tym roku, ze względu na epidemię, została przełożona na jesień. Liczyliśmy, że pandemia odpuści i będziemy mogli zorganizować ją fizycznie. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, podjęliśmy decyzję, że konferencja odbędzie się w formie online - mówi ks. dr hab. Grzegorz Szamocki, prof. UG i GSD.
Temat konferencji brzmiał: "Pobożność - jak, gdzie i po co?". - Chcieliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest pobożność, dewocja. Inaczej była ona rozumiana w starożytnym Rzymie, inaczej definiowana jest wśród katolików XXI wieku. Spojrzeliśmy na to zagadnienie w czterech wymiarach: teologicznym, humanistycznym, medyczno-zdrowotnym i społecznym - zaznacza ks. Szamocki.
Prelegenci reprezentowali różne ośrodki badawcze z kraju i zagranicy: Uniwersytet Gdański, Gdańskie Seminarium Duchowne, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także Uniwersytet w Lublanie (Słowenia) oraz Boston College (USA).
Swoje wykłady przedstawili kapłani z archidiecezji gdańskiej: ks. dr hab. Szamocki ("Pobożność starotestamentalna w świetle 1 Krl 3,6), ks. dr Łukasz Białk ("Pobożność i duchowość - dialog czy pojedynek?"), ks. dr Adam Jeszka ("Pobożność serca w myśli fideistycznej Błażeja Pascala"), ks. Łukasz Koszałka ("Czy gnostycy byli pobożni?").