Nowy numer 21/2023 Archiwum

Rok Jakubowy w archidiecezji gdańskiej - zapowiedź

Jubileuszowy Rok św. Jakuba rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku. Z tej okazji w archidiecezji gdańskiej odbędzie się szereg inicjatyw promujących ideę pielgrzymowania.

Rok Jakubowy zainaugurowany będzie uroczyście poprzez otwarcie drzwi świętych w katedrze w Santiago de Compostela.

- Do Santiago prowadzą liczne pątnicze szlaki, zwane Drogą św. Jakuba - Camino de Santiago. Niektóre istnieją od ponad 1000 lat i, obok tras do Rzymu i Jerozolimy, są najważniejszymi chrześcijańskimi szlakami pielgrzymkowymi. Znakiem rozpoznawczym tych szlaków jest muszla św. Jakuba - mówi ks. Adam Jeszka, kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba.

Rok Jakubowy w archidiecezji gdańskiej
Gość Gdański

- Przez archidiecezję gdańską przebiega Pomorska Droga św. Jakuba. Na tej trasie znajdują się 4 świątynie związane z apostołem: kościół św. Jakuba w Kłodawie Gdańskiej, kaplica św. Jakuba w bazylice Mariackiej w Gdańsku, kościół św. Jakuba w Gdańsku, którym opiekują się ojcowie kapucyni, a także kościół św. Jakuba przy pocysterskim klasztorze w Gdańsku-Oliwie - dodaje ks. Jeszka. Cyklicznie będziemy przedstawiać miejsca na Wybrzeżu, związane ze św. Jakubem.

W niedzielę 29 listopada podczas Mszy św. w archikatedrze oliwskiej zostaną wręczone dekrety ustanawiające kościoły stacyjne w archidiecezji gdańskiej oraz powołujące komitet organizacyjny obchodów. Wydarzenia odbywać się będą pod hasłem: "Kwadrans w cieniu Jakuba".

"Gość Niedzielny" objął patronat medialny nad obchodami Jubileuszowego Roku św. Jakuba w archidiecezji gdańskiej.


Więcej o obchodach Roku Jakubowego na stronie internetowej www.archikatedraoliwa.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast