Nowy numer 24/2021 Archiwum

Święta Góra w Gdyni - miejsce kultu św. Mikołaja

Patron 6 grudnia nie tylko przynosi prezenty i jest ulubieńcem najmłodszych. To także opiekun marynarzy i rybaków. Pewnie dlatego już od średniowiecza jego kult rozkwitał w osadzie Chylonia.

Gdyńską Chylonię otaczają morenowe wzgórza, które "chylą się" ku dawnej płytkiej zatoczce w dolinie potoku chylońskiego. Wśród tych wzgórz najbardziej tajemniczym i charakterystycznym wzniesieniem jest Góra św. Mikołaja, zwana też Świętą Górą. W najwyższym punkcie wzniesienie osiąga 83 m n.p.m.

Samo wzgórze św. Mikołaja skrywa wiele sekretów związanych z pradziejami, jeszcze z czasów kultury łużyckiej, czyli okresu XIII–XII w. p.n.e. Podczas badań archeologicznych na wzgórzu odkryto liczne groby, ale także przedmioty życia codziennego, takie jak: figurki, spirale naramienne, specjalne zapinki zwane fibulami, kabłączki skroniowe służące do ozdabiania twarzy oraz inne artefakty.

- Święta Góra pełniła też przypuszczalnie rolę punktu nawigacyjnego, na którego szczycie rozpalano ogień, podobnie jak na wzgórzu Rowokół w Słowińskim Parku Narodowym. Niegdyś wzgórza były pokryte znacznie mniejszym drzewostanem niż obecnie. W XIV w., gdy rozpowszechnił się kult św. Mikołaja, miejsce zaczęło przyciągać rzesze pielgrzymów oraz mieszkańców okolic, którzy wędrowali tam, by uzyskać specjalne łaski lub modlić się w osobistych intencjach - mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni.

Miejsce zaczęło w tym roku przeżywać swój renesans. - We wrześniu odbyły się tu koncerty tradycyjnych pieśni pustonocnych w wykonaniu Joanny Gostkowskiej-Białek. Świętej Górze poświęcona jest też książka dla dzieci pt. "Góra pełna przygód", wydana przez Gdynię Rodzinną, z tekstem autorstwa Szymona Jachimka. Przybliża ona dzieje kultu św. Mikołaja w Chyloni i postać pustelnika Weseliego najmłodszym czytelnikom. W październiku w naszej placówce można było podziwiać ekspozycje wykopanych spod wzgórza krzyżyków wotywnych - dodaje M. Miegoń z MMG.


Więcej o sekretach Świętej Góry w 49. numerze "Gościa Gdańskiego" na 6 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama