Nowy numer 24/2021 Archiwum

Pamiętajmy o rocznicy 13 grudnia

W oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia o godz. 19.30 zapłoną świece - symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. Gdański IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji "Zapal Światło Wolności".

W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie: swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne światło zapłonie na pewno w oknach rezydencji prezydenta Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem. Rozbłyśnie także u abp. Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce, i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w kampanii zapowiedział również metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak.

Kampania społeczna IPN "Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.

Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: "Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama