O rozpoczęciu Roku Świętego Jakuba w Kościele powszechnym i jego obchodach w archidiecezji gdańskiej mówi ks. dr Adam Jeszka, kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Ks. Maciej Świgoń: Od 1 stycznia będziemy obchodzić Rok Jakubowy. Dlaczego?
Ks. Adam Jeszka: Rok Święty Compostelański zostaje ogłoszony, gdy wspomnienie liturgiczne św. Jakuba Apostoła, 25 lipca, przypada w niedzielę. I tak się stanie w 2021 roku. Po raz pierwszy Rok Jubileuszowy został ogłoszony w 1126 roku przez papieża Kaliksta II. Ostatni obchodzony był w 2010 roku, a następny będzie w 2027.
Jak będzie wyglądało rozpoczęcie tego czasu w wymiarze Kościoła powszechnego?
Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego odbędzie się w czwartek 31 grudnia o godz. 16.30 w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Arcybiskup Julián Barrio Barrio, arcybiskup archidiecezji Santiago de Compostela, uderzając trzykrotnie ceremonialnym młotkiem, otworzy Święte Drzwi, zwane Drzwiami Przebaczenia, rozpoczynając w ten sposób 120. Rok św. Jakuba. Następnie zostanie odprawiona Msza św., po której będzie można podziwiać największą na świecie kadzielnicę ("batafumeiro"). Mierzy ona
Jaki jest sens Roku Jubileuszowego św. Jakuba Apostoła?
Przede wszystkim duchowy. Rok 2020 był niełatwym czasem dla całej ludzkości, w którym życie wielu osób wywróciło się do góry nogami. Kolejny rok, dedykowany św. Jakubowi Apostołowi, może pomóc na nowo uporządkować swoje życie według mocnych wartości, jakimi są: wiara, solidarność, braterstwo, odwaga. Specyfiką Camino de Santiago - w odróżnieniu od innych pieszych pielgrzymek - jest bycie ze sobą samym, wejście do swojego wnętrza bez zorganizowanej modlitwy, śpiewu z megafonu etc. „Camino” cechuje pewien rodzaj spontaniczności i otwartości na to, co przyniesie sama Droga. Dlatego mówi się o niej Camino de la vida - Droga Życia. Myślę, że Rok św. Jakuba Apostoła może być też dla mieszkańców Wybrzeża okazją do jeszcze większego zaangażowania w budowanie dobra wspólnego, szukania tego, co łączy, pomimo dzielących różnic i dowartościowania duchowych i kulturowych skarbów, które są na wyciągnięcie ręki. Mówi się, że Camino de Santiago rozpoczyna się na progu własnego domu.
W archidiecezji gdańskiej od kilku miesięcy trwają przygotowania.
W Kościele gdańskim jest to nowa inicjatywa duszpasterska, choć w Trójmieście istnieją liczne grupy caminowiczów np. przy kościele ojców kapucynów w Gdańsku działa niezwykle dynamicznie Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. W parafii archikatedralnej już w październiku podjęliśmy działania o charakterze religijno-kulturalnym pod nazwą "Kwadrans w cieniu świętego Jakuba". W niedzielę 27 grudnia, podczas Mszy św. jakubowej, został odczytany dekret Penitencjarii Apostolskiej, ustanawiający w Polsce 48 kościołów jubileuszowych. U nas znajdują się trzy świątynie, w których będzie można uzyskać odpust zupełny. Są nimi: kościół rektorski ojców kapucynów w Gdańsku, kościół filialny archikatedry oliwskiej oraz kościół parafialny w Kłodawie. Ponadto kościoły te - razem z kaplicą ze wspaniałym gotyckim freskiem św. Jakuba Apostoła w bazylice Mariackiej w Gdańsku - zostały ogłoszone przez bp. Jacka Jezierskiego "kościołami stacyjnymi", związanymi historycznie i kulturowo z osobą św. Jakuba Apostoła.
Jest to również forma promocji Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Pomorska Droga św. Jakuba Apostoła to stosunkowo młody twór, gdyż oficjalnie została otwarta i włączona do sieci dróg św. Jakuba 28 lipca 2013 roku. Cała Pomorska Droga św. Jakuba ma długość blisko
Jakie wydarzenia związane z Rokiem Jakubowym czekają nas niebawem?
Przygotowaliśmy wiele idei na Rok Jubileuszowy. Najbliższym będzie "Weekend ze św. Jakubem". W sobotę 23 stycznia planujemy indywidualne przejście odcinka żukowskiego (Gdańsk–Żukowo, ok.
Redakcja "Gościa Gdańskiego" objęła patronat medialny nad obchodami Roku Jakubowego w archidiecezji gdańskiej.