W kościele pw. Miłosierdzia Bożego zebrali się w sobotę 30 stycznia Rycerze Kolumba z archidiecezji gdańskiej. Bracia uczestniczyli w modlitwie i spotkaniu formacyjnym poświęconym m.in. św. Janowi Pawłowi II.
Mszy św. z kapelanami braterskich wspólnot przewodniczył ks. kan. Krystian Wilczyński, kapelan Duszpasterstwa Rycerzy Kolumba. W kazaniu przypomniał postać bł. ks. Michaela McGivneya w kontekście jego doświadczeń wspólnotowych. - Formował nasz zakon, bazując na własnym doświadczeniu życiowym, jakim była strata ojca i wejście w rolę głowy rodziny. Jako pierwsze z 13 dzieci czuł, że jest do tego szczególnie zobowiązany. Porzucił na pewien czas studia w seminarium w Baltimore i pracował na potrzeby rodziny. To właśnie doświadczenie osierocenia i potrzeby pomocy stało się jednym z fundamentów naszej działalności - mówił ks. Krystian Wilczyński.
Kapłan przypomniał także, że Rycerze Kolumba to wspólnota bazująca na doświadczeniach życiowych braci. - Jesteśmy w różnym wieku, ale spoglądając wstecz, widzimy w naszym życiu Boży plan. Wszystkie wydarzenia miały poprowadzić nas taką drogą, byśmy spotkali się w naszej wspólnocie. Mówię to, wspominając także moje własne doświadczenia i przyjęcie opieki nad Rycerzami Kolumba w naszej diecezji. Wszystko, czego doświadczyliśmy, ma nas zbliżać do Jezusa Chrystusa i Jego miłosierdzia, byśmy taką postawę kształtowali w naszym dalszym życiu i działalności - dodał kaznodzieja.
Po Mszy św. bracia rozpoczęli spotkanie formacyjne. Tegoroczne Dni Formacji, które odbywają się we wspólnotach Rycerzy Kolumba w całej Polsce, są odpowiedzią Rady Stanowej Rycerzy Kolumba na duże zapotrzebowanie wśród braci na taki rodzaj formacji duchowej. Motywem przewodnim Dnia Formacji był Dekalog w nauczaniu św. Jana Pawła II. W programie dnia znalazło się także Pouczenie o Wierze oraz Pouczenie o Braterstwie.
Rycerze Kolumba to organizacja, która w czasie pontyfikatu papieża Polaka wspierała szereg jego inicjatyw. Oprócz współpracy z Watykanem w dziedzinie technologii rozbudowy i unowocześniania komunikacji radiowej i telewizyjnej Rycerze Kolumba wraz z Ojcem Świętym założyli Fundację "Vicarius Christi". Pomagali w finansowaniu papieskich podróży do Kanady w 1984 r. czy też do USA w 1987 roku. Rycerze Kolumba odpowiedzieli na apel św. Jana Pawła II o aktywne zaangażowanie świeckich w nową ewangelizację. Popierali stanowisko papieża w kwestiach społecznych, odpowiadając na wezwanie do szerzenia Ewangelii i propagowania "cywilizacji życia".