Bp Zbigniew Zieliński modlił się w intencji dzieł ewangelizacyjnych naszej archidiecezji. Msza św. odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu.
Szkoła Barnaby wraz z Archidiecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży zaprosiła na spotkanie ewangelizacyjne "Głos mówiącego milczeniem". Był to cykl konferencji online, których zwieńczeniem była wspólna modlitwa w gdańskiej kolegiacie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Zieliński.
- Chciejmy to wszystko, co wypełniło ten dzisiejszy dzień, a były to konferencje i spotkania online, ofiarować Panu Bogu i prosić o trwałe owoce tego dnia. Chciejmy modlić się za wszystkich zaangażowanych w dzieła ewangelizacji na całym świecie. Osobiście chcę podziękować Bogu za dar kapłanów i świeckich mających otwarte serce na dzieła ewangelizacyjne. Obejmijmy także modlitwą tych, którzy słyszą w sobie głos zapraszający do wypełniania ewangelizacyjnych misji, aby nie brakowało im odwagi, by odpowiedzieć Bogu na to wezwanie - mówił biskup.
- Ta modlitwa to finał trwającego dzisiaj dnia skupiającego wszystkich zaangażowanych w ewangelizację i nią zainteresowanych. Czas pandemii, który przeżywamy, jest dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy odkrywają w sobie pasję ewangelizacji, nie tylko wymagający, ale również inspirujący - dodał.
- Środowiska ewangelizacyjne nigdy nie miały lęku w korzystaniu z najnowszych osiągnięć techniki i teraz, kiedy świat został "zamknięty" przez epidemię, to właśnie przekaz internetowy stał się narzędziem pomagającym dotrzeć do ludzi pozostających w domach - podkreślił hierarcha.
Biskup dodał, że każde spotkanie z Bogiem jest poświęcone wierze, a każda lektura Pisma Świętego wiarę pogłębia. - Temat dzisiejszego spotkania - "Głos mówiącego milczeniem" - oznacza, że nie w jakości i błyskotliwości słowa tkwi jego moc, ale w wierze - mówił.
- Znamy ewangelizatorów, kaznodziejów, ludzi, którzy zaangażowani są w Kościół, i chociaż może w mówieniu słowa są nieporadni, to są niezwykle skuteczni, są autentyczni. Znamy też ludzi, którzy są błyskotliwi, posługują się wyszukanym językiem, a czasami chcielibyśmy, by zamilkli - zauważył.
- Mamy dzisiaj okazję zrozumieć, jak niezwykle cenne jest słowo i jak jest skutecznym narzędziem w głoszeniu wiary. Jan Paweł II powtarzał niezmiennie, że skutecznymi metodami głoszenia Ewangelii są wiara i Jezus Chrystus. Stąd ważne, by słowo, które głosimy, wypowiedziane było z wiarą, troską i kunsztem, by było odwołaniem się do najpiękniejszych zasobów ludzkiej mowy. By wyrażało to, co czuje ludzkie serce. Bo treścią ewangelizacji jest to, by otrzymane od Boga dary zanieść innym ludziom - podkreślił biskup.
Patronem medialnym spotkania ewangelizacyjnego "Głos mówiącego milczeniem" był "Gość Niedzielny".