Jest parafią młodą, erygowaną 17 czerwca 2004 roku. Swoim zasięgiem obejmuje piękne kaszubskie tereny.
Sychowo to malowniczo położona miejscowość w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino. Przeprowadzone w 1973 r. wykopaliska archeologiczne przyniosły dwa ciekawe eksponaty – popielnicę domkową, pochodzącą najprawdopodobniej z lat 650–550 p.n.e., oraz popielnicę z wyobrażeniem rąk. Z dawnych czasów w Sychowie zachował się również starodawny dworek, który po II wojnie światowej został zaadaptowany na budynek szkolny. Nowa historia miejscowości to m.in. kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
W 2002 r., dzięki staraniom mieszkańców, dotychczasową salę wiejską zaadaptowano na salkę katechetyczną. – W tym miejscu 1 kwietnia 2002 r. po raz pierwszy sprawowana była Najświętsza Ofiara pod przewodnictwem ks. prał. Henryka Szydłowskiego, ówczesnego proboszcza pobliskiej parafii św. Wawrzyńca w Luzinie. Od tej pory w każdą niedzielę i święto odprawiana była dla mieszkańców Sychowa Msza św. – mówi ks. kan. Dariusz Zalewski, obecny proboszcz parafii w Sychowie. Ksiądz Szydłowski wystąpił z wnioskiem o zakup budynku, który stanowił część dawnych zabudowań folwarcznych, by zaadaptować go w całości na cele sakralne. 15 października 2003 r. Rada Gminy Luzino podjęła uchwałę, w której zgodziła się na sprzedaż parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Luzinie zabudowanej nieruchomości położonej w Sychowie.
– Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, ówczesny metropolita gdański, dekretem z 17 czerwca 2004 r. erygował parafię pw. św. Józefa w Sychowie – wyjaśnia proboszcz. Została ona wydzielona z parafii św. Wawrzyńca w Luzinie i św. Antoniego w Smażynie. Obejmowała miejscowości: Sychowo, Dąbrówka i Milwino oraz część miejscowości Robakowo i Barłomina. Na początku parafia liczyła niespełna 1250 wiernych. Podstawą przyszłego kościoła był budynek z początków XX w., należący do tzw. majątku. Był on murowany, z kamienia polnego, i o konstrukcji drewnianej. 25 czerwca 2006 r. abp Gocłowski poświęcił kamień węgielny pod przyszły kościół. Dzięki zaangażowaniu parafian w 2009 r. do użytku została oddana nowo wybudowana plebania. Natomiast po uzyskaniu pozytywnej decyzji w lipcu 2010 r. rozpoczęły się prace budowlane przy przyszłym kościele.
Wyraźnym akcentem stała się 24-metrowa wieża świątyni, na której 17 listopada 2010 r. zawieszono poświęcony przez abp. Sławoja Leszka Głódzia pierwszy z trzech planowanych dzwonów. Obecny wystrój kościoła stanowią m.in. organy piszczałkowe na 21 głosów, droga krzyżowa w obrazach malowanych na płótnie, tabernakulum, chrzcielnica kamienna z mosiężną pokrywą, komplet ławek drewnianych i drewniana figura patrona – św. Józefa – z XIX wieku. W oknach kościoła znajduje się 12 witraży z wizerunkami polskich świętych. Ich fundatorami byli parafianie. Obecnie prowadzone są prace nad projektem wystroju prezbiterium. Na przestrzeni lat liczba parafian wzrosła do ok. 1600 osób. Jak podkreśla proboszcz, parafianie chętnie angażują się w pomoc charytatywną ogólnokościelną i lokalną, stałą i okazjonalną.
– Wśród dzieł pomocowych był m.in. program dla Syrii Rodzina Rodzinie, poprzez który obejmowaliśmy comiesięczną pomocą przez pół roku łącznie 24 rodziny syryjskie. Od 5 lat z okazji świąt Bożego Narodzenia organizujemy również paczki dla podopiecznych sióstr albertynek w Wejherowie – dla mężczyzn objętych ich stałą opieką i dla dzieci z rodzin najuboższych – mówi ks. Zalewski. – Dziękuję Panu Bogu za ten dar łaski i dumny jestem z zaangażowania parafian, wszystkich darczyńców i ofiarodawców. Dziękuję za wszelką pomoc okazaną na przestrzeni lat istnienia naszej parafii. Bogu jestem wdzięczny za świadectwo ich wiary i dobroci. Równocześnie jako wspólnota nie zapominamy o modlitwie za wszystkich, którzy w tym miejscu Kaszub pozostawili cząstkę siebie – dodaje proboszcz.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
ul. M. Kolbego 5, 84-242 Sychowo.
Porządek Mszy św.: pon.–sob.: 18.00; niedz.: 8.00, 10.00, 11.30.
Odpust: 19 marca.