Nowy numer 39/2023 Archiwum

Poświęcony 190 lat temu

Wzmianki o kościele św. Marii Magdaleny w Strzelnie pochodzą już z XII wieku. Wówczas pośrodku wsi stała niewielka drewniana świątynia. Co ciekawe, aż do XVI w. miała drugą patronkę – św. Barbarę.

Wroku 1480 bp Jakobus wydał dekret nominacyjny, ustanawiający samodzielną parafię w Strzelnie. – Nasza parafia nazywana jest „matką”, bo była pierwszą i jedyną w okolicy. To tutaj gromadzili się wierni, a także tutaj, na naszym przykościelnym cmentarzu, ich chowano. Do dzisiaj wiele jest grobów oznaczonych jako „NN” – wyjaśnia ks. Czesław Rajda, proboszcz parafii.

Kilka lat później drewniany kościół został powiększony. Dobudowano także niewielką wieżyczkę. Większość wiejskich zabudowań uległa zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego. Parafia została wówczas włączona do swarzewskiej. Ze względu na brak miejscowego proboszcza administrował nią proboszcz ze Swarzewa. To spowodowało, że kościół, bez ciągłego nadzoru, popadł w ruinę. Świątynia odbudowana została w 1686 roku. Reaktywowano także strzelińską parafię. W latach 1724–1730 kościół przybrał obecną, renesansową formę. W 1830 r. mieszkańcy Strzelna gruntownie odnowili budynek, wykorzystując ocalałą posadzkę ceglaną i drewnianą wieżę. Ważną datą w kalendarzu parafialnym jest 9 lutego 1831 r., kiedy nastąpiło poświęcenie kościoła. Kilkanaście lat później – 18 grudnia 1854 r. – biskup chełmiński Anastazy Sedlaga wydał dekret reerygujący parafię w Strzelnie. To spowodowało, że kościół przestał stanowić filię parafii swarzewskiej, a na powrót stał się samodzielną jednostką kościelną, zachowującą do dziś swoje pierwotne wezwanie św. Marii Magdaleny.

W wyniku pożaru, który wybuchł 1882 r., zniszczeniu ulegały parafialne zabudowania, ale nie sam kościół. 14 lipca 1927 r. proboszczem parafii został ks. Anastazy Kręcki. Był wielkim społecznikiem i animatorem kultury kaszubskiej. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i osadzony w wejherowskim więzieniu. Stamtąd przeniesiony do obozu przejściowego w Gdańsku, a następnie zamordowany w Lasach Piaśnickich. 17 września 2003 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. – Ostatnio ustawiliśmy tablicę pamiątkową poświęconą ks. Kręckiemu. Stanęła ona przy krzyżu misyjnym, obok tablicy upamiętniającej św. Jana Pawła II. Jest dobrze widoczna, by przypominała o tym kapłanie – mówi proboszcz parafii. W 1971 r., dekretem Kurii Biskupiej Chełmińskiej, miejscowości Jastrzębia Góra, Rozewie i Lisi Jar zostały oddzielone od strzelińskiej parafii. Obecnie w jej skład wchodzą: Strzelno, Mieroszyno, Kaczyniec, Czarny Młyn i Łyśniewo. Kościół jest jednonawowy, bez kaplic bocznych.

W centralnym punkcie znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny, przeniesiony tu z katedry oliwskiej ok. 1686 r., kiedy Strzelno było wioską cysterską. Znajduje się w nim kopia obrazu Hermana Hana, przedstawiająca śmierć św. Marii Magdaleny. Ołtarze boczne poświęcone zostały: prawy – Matce Bożej Królowej Niebios, lewy – świętemu Janowi Nepomucenowi. Wystrój dopełniają: barokowy krucyfiks, pochodzący z połowy XVIII w., obrazy świętych Rocha, Sebastiana i Fabiana z 1833 r., umiejscowione nad drzwiami do kruchty bocznej, klasycystyczna ambona z I poł. XVII w. z malunkami postaci czterech ewangelistów, średniowieczna granitowa kropielnica z ok. XII–XIV w. oraz chrzcielnica z ok. XVIII wieku. W oknach zamontowano dwa witraże przedstawiające „Gorejące Serce Maryi” i „Najświętsze Serce Jezusa”. Parafia liczy ponad 2100 wiernych. Wśród grup parafialnych proboszcz wymienia m.in. róże różańcowe – męskie i żeńskie, a także liczne grono ministrantów.

– Jest ich u nas ok. 30. To wielki skarb – mówi ks. Rajda. W życiu kościoła uczestniczą także przedstawiciele straży pożarnej, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Koła Gospodyń Wiejskich. – Moi parafianie są wspaniali. To otwarci i bardzo życzliwi ludzie. Wiele inicjatyw wychodzi od nich – mówi ks. Rajda. Proboszcz ma kilka planów na najbliższy czas. – Chciałbym stworzyć spotkania dla młodych małżeństw. Na parafian czeka również sala medialna i kilka bardzo dobrych i wartościowych filmów. Bo najważniejsze to nie stać w miejscu, tylko cały czas się rozwijać i pogłębiać swoją wiarę – mówi.


Zapraszamy

Parafia pw. św. Marii Magdaleny

ul. Kasztanowa 6, 84-103 Strzelno

www. parafiastrzelno.gda.pl

Porządek Mszy św.: pon.–sob.: 17.30, 18.00; niedz.: 7.45, 9.15 – także online, 11.00, lipiec–sierpień 20.00.

Odpust: 22 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast