Nowy numer 09/2024 Archiwum

"Serdecznie i z radością witamy nowego Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego" - komunikat biskupów gdańskich

"Decyzję papieża Franciszka o ustanowieniu abp. Tadeusza Wojdy naszym pasterzem przyjmujemy z szacunkiem i w duchu wiary. Jego osobę otaczamy naszą modlitwą, aby mógł skutecznie posługiwać ludowi Bożemu w Kościele gdańskim" - napisali biskupi archidiecezji gdańskiej.

Pasterze Kościoła gdańskiego opublikowali komunikat do katolików świeckich, osób życia konsekrowanego oraz księży archidiecezji, w związku z ustanowieniem nowego arcybiskupa gdańskiego.

W dokumencie został przedstawiony życiorys abp. Tadeusza Wojdy. "Nowy Arcybiskup Gdański ma 64 lata (urodzony w 1957 roku). Pochodzi z ziemi kieleckiej. Należy do stowarzyszenia Księży Pallotynów. Jest doktorem teologii. Przez dwadzieścia lat pracował w Rzymie, w papieskim urzędzie ds. misji, który nosi nazwę: Kongregacja Ewangelizacji Narodów. Przez ostatnie cztery lata był arcybiskupem białostockim" - piszą biskupi gdańscy.

W komunikacie podkreślono, że abp Wojda będzie siódmym z kolei biskupem gdańskim. "Jego poprzednikami byli: bp Edward O’Rourke, bp Karol Maria Splett, bp Edmund Nowicki, bp Lech Kaczmarek, abp Tadeusz Gocłowski, abp Sławoj Leszek Głódź".

Pismo podpisali: bp Jacek Jezierski, administrator archidiecezji gdańskiej, biskupi pomocniczy - bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński, a także abp Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup metropolita gdański senior.


Poniżej publikujemy pełną treść dokumentu:

KOMUNIKAT W ZWIĄZKU Z USTANOWIENIEM NOWEGO ARCYBISKUPA GDAŃSKIEGO
do katolików świeckich, osób życia konsekrowanego oraz księży archidiecezji gdańskiej

Ojciec Święty Franciszek ustanowił nowego Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego. Ogłoszenie tego faktu miało miejsce przed kilkoma dniami, tj. 2 marca 2021 roku. Pasterzem archidiecezji gdańskiej został dotychczasowy arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda.

Nowy Arcybiskup Gdański ma 64 lata (urodzony w 1957 roku). Pochodzi z ziemi kieleckiej. Należy do stowarzyszenia Księży Pallotynów. Jest doktorem teologii. Przez dwadzieścia lat pracował w Rzymie, w papieskim urzędzie ds. misji, który nosi nazwę: Kongregacja Ewangelizacji Narodów. Przez ostatnie cztery lata był arcybiskupem białostockim.

Zadaniem Księdza Arcybiskupa będzie kierowanie archidiecezją gdańską, którą stanowi dwieście parafii. Działa w niej wiele grup życia apostolskiego i realizowane są liczne dzieła charytatywne. Do podstawowych obowiązków każdego biskupa należy przekaz orędzia Ewangelii coraz to nowym pokoleniom. Jego zadaniem jest udzielanie święceń diakonom i księżom, a także konsekracja dziewic, błogosławienie wdów oraz troska o wspólnoty życia konsekrowanego: żeńskie i męskie. Istotnym zadaniem biskupa jest towarzyszenie małżeństwom i rodzinom, osobom samotnym, starszym i chorym. Także tym, którzy znajdują się na marginesie życia społecznego. Wokół sprawowanej przez biskupa Eucharystii gromadzą się w jedno wspólnoty kościelne.

Pisał kiedyś Henryk Sienkiewicz, że „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”. Słowa te charakteryzują również posłannictwo biskupa, który wypełnia swoją misję we współpracy z katolikami świeckimi i ich duszpasterzami. Niewątpliwie ważnym zadaniem arcybiskupa gdańskiego pozostaje strzeżenie etosu „Solidarności”, który sformułowano na Wybrzeżu w latach osiemdziesiątych minionego stulecia.

Arcybiskup Tadeusz Wojda będzie siódmym z kolei biskupem Kościoła gdańskiego. Jego poprzednikami byli: bp Edward O’Rourke, bp Karol Maria Splett, bp Edmund Nowicki, bp Lech Kaczmarek, abp Tadeusz Gocłowski, abp Sławoj Leszek Głódź.

Decyzję papieża Franciszka o ustanowieniu arcybiskupa Tadeusza Wojdy naszym pasterzem przyjmujemy z szacunkiem i w duchu wiary. Serdecznie i z radością witamy nowego Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego. Jego osobę otaczamy naszą modlitwą, aby mógł skutecznie posługiwać ludowi Bożemu w Kościele gdańskim.

bp Jacek Jezierski, administrator apostolski archidiecezji gdańskiej
bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy
bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy
abp Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup metropolita gdański senior

Gdańsk-Oliwa, 5 marca 2021 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama