Nowy numer 31/2022 Archiwum

Bogata historia i potrzeba adoracji

Losy świątyni były burzliwe. Przez wieki zmieniały się jej mury, patroni, a nawet wyznania.

Dzieje kielneńskiej parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika sięgają XI wieku. Natomiast o samym kościele mówi dopiero dokument wizytacyjny z 1583 r., w którym świątynię opisano jako budowlę częściowo murowaną z wieżą. Była to najprawdopodobniej konstrukcja drewniana, ryglowana z wypełnieniem z cegły. W zachodniej części terenu kościelnego znajdowała się drewniana dzwonnica z trzema dzwonami. Ówczesną patronką kościoła była św. Barbara.

W dokumencie wizytacyjnym zapisano, że stan świątyni jest bardzo zły. Był to okres predykatu luterańskiego, który przełożył się na brak dbałości o obiekty kościelne. Po 1596 r. świątynia wróciła pod opiekę katolików, co odnotowano w kolejnym dokumencie wizytacyjnym z 1597 roku. Zapisano wówczas, że kościół ma nową patronkę – św. Marię Magdalenę. Kolejne wizytacje przynoszą informacje o katastrofalnym stanie świątyni. Jak podają źródła historyczne, pozycja i majętność rodziny Linde, zarządzającej w ówczesnym czasie dobrami kieleńskimi, niestety nie szły w parze z odpowiednią opieką nad kościołem. Stan zachowania zadaszenia budowli, konstrukcji ryglowej muru czy kondycji drewnianej wieży groziły katastrofą budowlaną.

Przez kolejne 40 lat parafia dojrzewała do radykalnej myśli związanej z wyburzeniem mocno zniszczonej świątyni, zastępując ją nową, w modnym w tym czasie stylu – barokowym. W roku 1751 zrealizowano plan budowy nowego kościoła dzięki staraniu ówczesnego dysponenta Kielna Władysława Łebińskiego. Dla wciąż niewielkiej, chociaż rozrastającej się parafii, koszty związane z realizacją tego przedsięwzięcia były ogromne, ale udało się inwestycji podołać. Nowa świątynia zyskała również nowego patrona – św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Drewniana dzwonnica uległa całkowitemu zniszczeniu. Przed jej zawaleniem udało się jednak przenieść historyczne dzwony, które zawisły na samoistnej konstrukcji drewnianej na terenie cmentarza. W kolejnych stuleciach kościół rozbudowywano, gdyż okazał się zbyt mały.

Dodawano również kolejne elementy wystroju, m.in. barwną polichromię czy nowy prospekt organowy. Po II wojnie światowej kościół przeszedł kolejne prace remontowe i konserwatorskie. Z kielneńskiej parafii wywodzi się wiele zasłużonych, głównie w dziedzinie kultury, osób. Wspomnieć można legendarnego Jana z Kolna, a także ród rycerski Uberfeldów – renesansowa płyta epitafijna poświęcona Kacprowi Uberfeldowi umieszczona została na elewacji wschodniej prezbiterium. Kielneńska parafia to również bogata historia, jeśli chodzi o muzykę. Do 2009 r. działał tutaj chór, którego początki sięgają 1909 r., znany pod nazwami Towarzystwo Śpiewu, Lutnia, Cecylia, a w końcu Kaszubia. Przez lata koncertował w Polsce i za granicą. Na swoim koncie miał wiele nagród.

Tradycje muzyczne parafii kontynuował również Chór Dekanalny Jana Pawła II. Świątynia to także miejsce spotkań muzyków z różnych stron Polski. A to za sprawą Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej. Od niedawna kielneńska parafia ma nowego proboszcza – ks. kan. Łukasza Białka, który podkreśla, że mimo utrudnień związanych z pandemią życie wspólnotowe zachowało swój duchowy i formacyjny rytm. Wśród grup duszpasterskich jest Służba Liturgiczna skupiającą chłopców i mężczyzn, łącznie z ustanowionym niedawno szafarzem nadzwyczajnym Komunii św. oraz ceremoniarzem. Schola Barka Jana Pawła II kształtuje muzycznie dzieci. Możliwość głębszej formacji daje młodzieży wspólnota Jestem. W parafii funkcjonuje również Żywy Różaniec.

– Ciekawą sprawą jest pojawiająca się wśród parafian potrzeba adoracji i uwielbienia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Mam cichą nadzieję, że jest to zalążek przyszłej wspólnoty uwielbienia, która mogłaby animować życie modlitwy – mówi ks. Białk. W Kielnie odbywa się również Orszak Trzech Króli, który gromadzi wielu parafian i gości. – W minionym roku zmieliliśmy też formułę dożynek parafialnych, które przybrały formę Parafialnego Święta Chleba. To ważny dzień, w którym doceniamy nie tylko ciężką pracę rolników, ale każdy wymiar pracy podejmowanej ze względu na codzienny chleb – dodaje proboszcz.


Zapraszamy

Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

ul. Jeziorna 6, 84-208 Kielno

www.parafiakielno.pl

Porządek Mszy św.: pon.–pt.: 17.00, 18.00, sob.: 7.00, 17.00, niedz.: 8.30, 10.30, 12.30 – z udziałem dzieci, 17.00.

Odpust: 23 kwietnia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama