Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Missa Cassubiae". Zaproszenie na wyjątkowy koncert

W sobotę 29 maja o godz. 20 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku chór kameralny Discantus wykona dzieło pt. "Missa Cassubiae".

Chór kameralny Discantus powstał w 2006 roku przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie na Kaszubach. W repertuarze posiada kompozycje religijne i świeckie twórców różnych epok muzycznych. Jednak w swojej praktyce wykonawczej szczególną uwagę poświęca twórczości związanej z regionem kaszubskim. - W maju 2010 roku prawykonaliśmy pierwsze "Kaszubskie Magnificat" warszawskiego kompozytora Michała Sławeckiego. W dalszych latach mieliśmy premierowe wykonanie utworu pomorskiego kompozytora Adama Diesnera pt. "Kaszubskie Te Deum", do którego słowa napisał franciszkanin, br. Zbigniew Joskowski. Potem kolejnym dziełem, które prawykonywaliśmy było "Kaszubskie Stabat Mater" Anny Rocławskiej-Musiałczyk, również do tekstu brata Joskowskiego - opowiada Sławomir Bronk, założyciel oraz dyrygent chóru.

Najnowszą pozycją wokalno-instrumentalną jest "Missa Cassubiae", czyli msza kaszubska. Dzieło, skomponowane przez Annę Rocławską-Musiałczyk do słów br. Zbigniewa Joskowskiego, składa się z ośmiu części. Oparte jest na ordinarium missae: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, poprzedzone dwiema częściami zmiennymi, a więc introitem i graduałem. - Choć muszę przyznać, że brat Zbigniew dość swobodnie inspirował się częściami stałymi Mszy św. Teksty śpiewane przez solistów są w języku kaszubskim, a towarzyszy im łacina w warstwie chóralnej. W moim przekonaniu to dzieło posiada nie tylko charakter koncertowy, ale również może być wykorzystywane w ramach liturgii - mówi S. Bronk.

- Nie ukrywam tego, że jestem osobą wierzącą i wiara jest ważnym elementem mojego życia. W swojej twórczości staram się ją wykorzystywać. Forma mszy jest doskonałą okazją ku temu. Inna rzecz, że w dobrym tonie dla kompozytora jest mieć w swojej twórczości własną mszę. Cieszę się z tego, że jest to pierwsza msza, którą skomponowałam. Do tej pory nie miałam takiej okazji - zaznacza kompozytorka.

Dzieło zostanie zaprezentowane publiczności 29 maja o godz. 20 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Koncert wpisuje się w obchody roku sługi Bożego bp. Konstantyna Dominika, ogłoszonego przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama