Nowy numer 30/2021 Archiwum

W Gdańsku wystartuje festiwal ORGANy PLUS+

- Prawie każdy koncert jest przygotowywany przez artystów specjalnie dla nas, bo tego wymaga instrumentarium, którego wspaniałomyślnie użyczyli nam franciszkanie, salezjanie i Nadbałtyckie Centrum Kultury. To powoduje, że w Polsce tylko na naszym festiwalu można posłuchać proponowanej przez nas muzyki - mówi Andrzej Szadejko, dyrektor wydarzenia ORGANy PLUS+. Koncerty rozpoczną się już 4 czerwca.

Piotr Piotrowski: Wiosenna edycja zapowiada się niezwykle interesująco. Koncerty połączą różne dyscypliny artystyczne z muzyką organową. Czego może się spodziewać festiwalowa publiczność?

Andrzej Szadejko: Ideą festiwalu jest wierna rekonstrukcja muzyki, zgodna z przestrzenią i instrumentarium, które mamy do dyspozycji. W ten sposób proponujemy naszym gościom realną muzyczną podróż w czasie, na żywo. W wiosennej edycji festiwalu tematem spajającym wszystkie koncerty będzie improwizacja, czyli tworzenie muzyki na żywo. Jednak rozpoczniemy od monograficznego koncertu muzyki organowej i wokalnej jednego z europejskich gigantów renesansu i baroku - Jana Pieterszoona Sweelincka, którego 400. rocznicę śmierci wspominamy w tym roku. W piątek 4 czerwca o godz. 19 we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy niezwykle utalentowany organista z Wrocławia, Tomasz Głuchowski, oraz krakowski kwintet wokalny, Cracow Singers, oplotą nas girlandami polifonii niderlandzkiej, która w części wokalnej będzie wykonywana w Gdańsku po raz pierwszy.

Festiwal wciąż się rozwija, ewoluuje. Czy uchyli Pan rąbka tajemnicy i zdradzi co nas czeka w trakcie jesiennej edycji imprezy? A może ma Pan już konkretne plany na kolejne odsłony ORGANy PLUS+?

Tak, festiwal ORGANy PLUS+ rzeczywiście nabiera wiatru w żagle i rozwija się głównie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środkom finansowym Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. W tym roku także dzięki wsparciu naszego partnera, Grupy NDI. To pozwala nam myśleć poważnie o realizacji przyszłych edycji. Prawie każdy koncert jest przygotowywany przez artystów specjalnie dla nas, bo tego wymaga instrumentarium, którego wspaniałomyślnie użyczyli nam franciszkanie, salezjanie i Nadbałtyckie Centrum Kultury. To powoduje, że w Polsce tylko na naszym festiwalu można posłuchać proponowanej przez nas muzyki. Oprócz wysokiego poziomu artystycznego, jest dla nas bardzo ważne umożliwienie dostępu dla szerokiego odbiorcy. Stąd z jednej strony, oprócz prezentacji muzycznej, zawsze proponujemy merytoryczne wprowadzenie, które pomaga zrozumieć kontekst prezentowanej muzyki, z drugiej strony bilety na nasze koncerty są bardzo tanie w porównaniu z innymi podobnymi wydarzeniami, a wielu naszych melomanów korzysta z koncertów bezpłatnie. Jeszcze w tym roku jesienią, między 30 września a 10 października planujemy kolejnych pięć koncertów w wykonaniu 70 artystów z Polski, Niemiec, Francji, Czech i Szwajcarii, troje organów, dwóch orkiestr, w nowych przestrzeniach, w których będziemy prezentować muzykę. Tymczasem zapraszam już teraz wszystkich na początku czerwca do uczestnictwa w tym święcie pomorskiej kultury.

W Gdańsku wystartuje festiwal ORGANy PLUS+   Program wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ 2021. Archiwum prywatne

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE. Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym. Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym ”Gościa Niedzielnego”.

Całość rozmowy w numerze 21 "Gościa Gdańskiego" na 30 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama