Nowy numer 47/2022 Archiwum

Zaproszenie na modlitwę w intencji małżeństw i rodzin

W najbliższą niedzielę 20 czerwca o godz. 12 w bazylice Mariackiej w Gdańsku zostanie odprawiona Msza św. w intencji małżeństw i rodzin, którym patronuje bł. Dorota z Mątew.

Następnie, po Eucharystii odbędzie się procesja z feretronem błogosławionej, która przejdzie ulicami: Mariacką, Dzianą, Chlebnicką oraz Piwną.

Bł. Dorota przez 22 lata mieszkała wraz ze swoim mężem przy ul. Długiej i należała do parafii pw. Wniebowzięcia NMP (bazylika Mariacka). Wydała na świat dziewięcioro dzieci. W czasie epidemii w 1373 i 1382 zmarło ośmioro z nich. Małżeństwo Doroty i Adalberta okazało się niedobrane. Unikała zabaw i życia towarzyskiego, co prowadziło do konfliktów z mężem. Chodzenie do kościoła stanowiło najradośniejsze momenty w jej życiu. Rok po ślubie, 3 maja 1364 roku, miała pierwsze widzenie. Po śmierci męża zapragnęła zostać pustelnicą, na co uzyskała zgodę władz kościelnych. Od młodzieńczych lat nosiła stygmaty. Od samego początku przedstawia się bł. Dorotę trzymającą w ręku strzały albo miecze skierowane we własne serce.

Dorota z Mątew została beatyfikowana 9 stycznia 1976 r. przez papieża Pawła VI. Jest patronką Pomorza, małżeństw, rodzin, kobiet, matek i różańca.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama