W bazylice Mariackiej odbyła się Msza św. Była to okazja modlitwy za wstawiennictwem bł. Doroty z Mątowów o łaski dla małżeństw i rodzin.
Eucharystii przewodniczył ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii. - Bł. Dorota to gdańszczanka, która przez ponad 20 lat związana była z bazyliką Mariacką. Od kilku lat próbujemy na nowo obudzić świadomość, że ona nie tylko tutaj mieszkała, ale w tym kościele przeszła drogę do świętości. Jest bardzo dobrą orędowniczką na dzisiejsze czasy - mówił proboszcz.
- Dlatego bardzo się cieszę, że udało się nam dzisiaj, w przededniu liturgicznego wspomnienia bł. Doroty, spotkać się na Mszy św. dziękczynnej za przykład jej życia - dodał ks. Bradtke.
Homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Ławrukajtis. - Dorota z Mątowów Wielkich jest bardzo ważną świętą dla naszego regionu. Poznając i odkrywając ją chcemy - przez przykład jej życia - być bliżej Jezusa Chrystusa. Stąd od kilku lat organizowana jest pielgrzymka śladami błogosławionej. Bo Dorota jest tą, która wstawia się za nami u Boga. Jest naszą orędowniczką, dzięki której wiele modlitw zostało wysłuchanych - mówi ks. Ławrukajtis.
- Wielkim orędownikiem jej świętości jest papież Benedykt XVI, którzy jeszcze jako kardynał był w Kwidzynie, by odwiedzić jej celę. To dla nas również może być wyznacznikiem, by zagłębić się w życie tej błogosławionej, która pokazuje nam życie chrześcijańskie - mówił ks. Ławrukajtis.
Po Mszy św. odbyła się procesja z wizerunkiem bł. Doroty. Przeszła ulicami: Mariacką, Dzianą, Chlebnicką i Piwną.
Bł. Dorota przez 22 lata mieszkała wraz ze swoim mężem przy ul. Długiej i należała do parafii pw. Wniebowzięcia NMP (bazylika Mariacka). Wydała na świat dziewięcioro dzieci. W czasie epidemii w 1373 i 1382 zmarło ośmioro z nich. Małżeństwo Doroty i Adalberta okazało się niedobrane. Dorota unikała zabaw i życia towarzyskiego, co prowadziło do konfliktów z mężem. Chodzenie do kościoła było najradośniejszymi momentami w jej życiu. Rok po ślubie, 3 maja 1364 roku, miała pierwsze widzenie. Po śmierci męża zapragnęła zostać pustelnicą, na co uzyskała zgodę władz kościelnych. Od młodzieńczych lat nosiła stygmaty. Od samego początku przedstawia się bł. Dorotę trzymającą w ręku strzały albo miecze skierowane we własne serce.
Dorota z Mątew została beatyfikowana 9 stycznia 1976 r. przez papieża Pawła VI. Jest patronką Pomorza, małżeństw, rodzin, kobiet, matek i Różańca.