Nowy numer 47/2022 Archiwum

Życie i duchowość niezwykłej gdańszczanki

Fundacja "Skrzydła" zaprasza do bazyliki Mariackiej w Gdańsku na wernisaż wystawy "Średniowieczna historia bł. Doroty".

Z okazji 45. rocznicy zatwierdzenia kultu bł. Doroty z Mątowów przez papieża Pawła VI w piątek 25 czerwca o godz. 19 w bazylice Mariackiej premierę będzie miała wystawa "Średniowieczna historia bł. Doroty”. Podczas uroczystego otwarcia zaplanowano prelekcję prof. Marty Kowalczyk, która przybliży słuchaczom sylwetkę błogosławionej, a następnie koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Scholi Gregorianum Gedanensis.

- Chodzi o zachęcenie do głębszego zapoznania się z życiem i duchowością bł. Doroty z Mątowów oraz nakreślenie kontekstu historycznego i społecznego kultur i społeczeństw, które wpłynęły na życie błogosławionej. Chcemy pokazać również, jak żywy jest dzisiaj jej kult na północy i wschodzie Polski. Treść wystawy nie tylko zarysuje charakter mieszkańców Żuław, Gdańska i Kwidzyna, ale nawiąże także do atmosfery historycznej tamtych czasów, których osią będzie żywot błogosławionej. Dzięki temu uzyskamy pełen obraz życia bł. Doroty. Będzie on wyjątkowy, ponieważ złoży się na niego życie żony, matki, wdowy, pielgrzyma, a wreszcie rekluzy, mistyczki i stygmatyczki - zaznacza Agata Szczuka, prezes Fundacji "Skrzydła".

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca w bazylice Mariackiej, a później - od 1 do 31 sierpnia - w kościele pw. bł. Doroty z Mątew w Gdańsku-Jasieniu. Treści będą prezentowane w języku polskim oraz angielskim.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Tadeusz Wojda - metropolita gdański oraz Dariusz Drelich - wojewoda pomorski. Redakcja "Gościa Gdańskiego" jest patronem medialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama