W kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Gdańsku-Złotej Karczmie pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego została odprawiona Msza św. z okazji 102. rocznicy powstania Policji Państwowej i 100. rocznicy ustanowienia duszpasterstwa w policji.
W Eucharystii uczestniczyli nadinsp. Andrzej Łapiński, komendant wojewódzki policji, kadra kierownicza, funkcjonariusze i ich rodziny, a także goście.
Zgromadzonych na liturgii powitał ks. Bogusław Głodowski, kapelan pomorskiej policji. - 24 lipca 1919 r. Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o Policji Państwowej. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę utworzenia duszpasterstwa w policji. Jej celem miało być zaspokojenie potrzeb religijnych funkcjonariuszy oraz niesienie im wsparcia duchowego w wypełnianiu trudnych obowiązków służbowych. Służba policjanta jest trudna, niebezpieczna, odpowiedzialna. Dzisiejsza uroczystość to piękna okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim policjantom za ich poświęcenie oraz ich rodzinom, które dzielą niebezpieczeństwo, czekając z niepokojem na powroty z pracy. W tej Mszy św. chcemy prosić Boga, aby służba wszystkich policjantów była wierna, ofiarna i bezpieczna - mówił kapłan.
- Gromadzimy się w miejscu szczególnym, którym rodziło się duszpasterstwo policji na Pomorzu. Dzisiejsza Eucharystia ma więc szczególną wymowę. Z tego miejsca jesteśmy ogromnie dumni. Przywołujemy tę bogatą i długą historię, wdzięczni opatrzności za ludzi, przez których ta historia się organizowała, a także za wszystkie owoce tej niezwykłej posługi - mówił w czasie homilii bp Zieliński.
- Sto lat temu we wrześniu, po powołaniu struktur policji, ustanowiono rozkazem komendanta naczelnego regularne duszpasterstwo środowiska policyjnego. Wówczas było oczywiste, że tym, którzy podejmują tak odpowiedzialną i trudną służbę, potrzebne jest wsparcie, także duchowe. Odkrywamy wartość tamtej decyzji, gdy możemy tu, na gdańskim Wybrzeżu, cieszyć się bardzo dobrze funkcjonującym duszpasterstwem policjantów tego regionu - zaznaczył hierarcha.
Biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej zauważył, że praca w policji związana jest ze szczególnym powołaniem. - Każdy policjant powołany jest do tego, by stać na straży prawa, by chronić bezpieczeństwa i troszczyć się o ład społeczny. U podstaw policyjnej służby leży głęboko i właściwie rozumiany humanizm. To właśnie w nim jest miejsce na miłość do bliźniego i miłosierdzie. Służba bez miłosierdzia i miłości bliźniego przestaje być służbą - podkreślił.
- Niech słowa psalmu: "Pan jest moją mocą i źródłem męstwa, Jemu zawdzięczam moje ocalenie. On Bogiem moim, uwielbiać Go będę" staną się dla nas zachętą do tego, by budować świat na solidnych fundamentach, na wartościach, które się nie chwieją - zakończył bp Zbigniew.
Po Mszy św. złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych policjantów na Golgocie Wschodu - w Miednoje i Katyniu.