Nowy numer 11/2024 Archiwum

Gdańsk. Wystawa w 100. rocznicę urodzin Mariana Kołodzieja

Dziesiątki teatralnych scenografii, kostiumy oraz akademickie rysunki. I dwa wielkie projekty - ołtarze z pielgrzymek Jana Pawła II na Wybrzeże w 1987 i 1999 roku. W gdańskim Pałacu Opatów można oglądać wystawę dla upamiętnienia gdańskiego artysty.

Kuratorem ekspozycji jest Małgorzata Abramowicz, która przygotowała opowieść o życiu i pracy artysty, związanego przez ponad pół wieku z Gdańskiem, jego sceną teatralną, teatrem Wybrzeże i powstającą tu sztuką. "6 grudnia 2021 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin tego niezwykłego artysty, który na stałe wpisał się w historię powojennego teatru i Gdańska. Marian Kołodziej wpływał swą twórczością na kształtowanie kilku pokoleń gdańszczan. Gdy w 1997 r. Rada Miasta Gdańska podjęła decyzję o nadaniu mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska, w uzasadnieniu uchwały napisano, że jego dokonania to część najnowszej historii sztuki gdańskiej obecnej od wieków w kulturze Europy" - napisała kurator wystawy w oliwskim muzeum.

Retrospektywa w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w gdańskiej Oliwie ma bardzo syntetyczny charakter. W kolejności chronologicznej autorzy ekspozycji zaprezentowali nie tylko twórczość M. Kołodzieja, ale również jego sylwetkę. We wnętrzach Pałacu Opatów można zobaczyć zdjęcia rodzinne z wielkopolskiego Raszkowa, z lat szkolnych, następnie rysunki z czasów studenckich, a nawet protokoły egzaminów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prezentowane są także dzieła związane z teatrem: projekty scenografii, rysunki, kostiumy. Są też wstrząsające prace z cyklu "Klisze pamięci", prezentujące wyryte w pamięci M. Kołodzieja upiorne obrazy obozowej traumy KL Auschwitz. I dwa wielkie projekty związane z Gdańskiem, Wybrzeżem i Kościołem - papieskich ołtarzy z Gdańska i Sopotu, przy których liturgię odprawiał św. Jan Paweł II.

Marian Kołodziej urodził się 6 grudnia 1921 r. w Raszkowie, w Wielkopolsce. Wiosną 1940 r. w Krakowie wraz z kolegami został aresztowany przez Niemców podczas próby przedostania się do wojska polskiego na Zachodzie. 14 czerwca 1940 r. przewieziono ich pierwszym transportem z Tarnowa do powstającego KL Auschwitz. Kołodziej dostał obozowy numer 432. Po wojnie M. Kołodziej studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był studentem prof. Karola Frycza, jednego z najwybitniejszych polskich scenografów. W 1950 r. rozpoczął współpracę z teatrem Wybrzeże. Zamieszkał przy ul. Mariackiej w Gdańsku i nad morzem został na zawsze. Artysta zmarł w Gdańsku 13 października 2009 roku.


Więcej o wystawie w nr. 30. "Gościa Gdańskiego" na 1 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama