Nowy numer 20/2024 Archiwum

O Prymasie Tysiąclecia w Luzinie

Będzie to spektakl plenerowy poświęcony kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Scenariusz oparty został o jego zapiski z czasów internowania w Prudniku.

Premiera spektaklu odbyła się w 60. rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w klasztorze oo. franciszkanów w Prudniku. Było to trzecie miejsce, w którym przetrzymywano kard. Wyszyńskiego. Spędził tam ponad rok - od początku października 1954 do końca października 1955 roku.

Spektakl "Życie jest większe od legend" po raz pierwszy wystawiono przy sanktuarium św. Józefa w Prudniku. I chociaż od premiery minęło już kilka lat, jego scenariusz jest nadal aktualny, gdyż osnuty został przede wszystkim na zapiskach więziennych prymasa oraz dokumentach historycznych, uzupełniających kontekst wydarzeń z lat 50. XX wieku.

Jak podkreślają pomysłodawcy i wykonawcy, czyli teatr A z Gliwic, spektakl to nie tylko próba opowiedzenia historii i losów wybitnego człowieka - Prymasa Tysiąclecia, ale także chęć dopytania o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa.

Tym razem, dzięki zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie, spektakl będzie można zobaczyć także na Pomorzu. Datę 12 września wybrano nieprzypadkowo. Jest to bowiem dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Widowisko odbędzie się na dziedzińcu przy kaplicy kościoła pw. św. Wawrzyńca (ul. Kościelna 4) w Luzinie o godz. 14.30.

Głównym wykonawcą będzie teatr A z Gliwic. Szeregi grupy zasilą statyści biorący udział w warsztatach młodzieżowej grupy teatralnej, powołanej specjalnie na ten projekt przy Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie. Wstęp na spektakl "Życie jest większe od legend" jest wolny.

- 120. rocznica urodzin i dzień beatyfikacji tego legendarnego duchownego to świetna okazja, żeby przywołać dorobek Stefana Wyszyńskiego zwłaszcza młodszemu pokoleniu. W ramach projektu przy GOK Luzino powołana została Młodzieżowa Grupa Teatralna, która wystąpi w spektaklu - informuje Mikołaj Dudkiewicz z GOK Luzino.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama