W niedzielę 26 września podczas uroczystej Mszy św. w archikatedrze oliwskiej odbył się obrzęd nałożenia paliusza abp. Tadeuszowi Wojdzie, metropolicie gdańskiemu. W imieniu papieża Franciszka dokonał tego abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Nuncjusz apostolski, nakładając paliusz na ramiona metropolity gdańskiego wskazał, że jest to znak jedności i komunii ze Stolicą Apostolską, a także symbol misji pasterskiej oraz wezwania do ewangelicznego męstwa. Na abp. Wojdzie spoczywa bowiem troska o jedność Kościoła archidiecezji gdańskiej, diecezji pelplińskiej i toruńskiej.
- Paliusz zakładany jest na ramiona metropolitom, ale najpierw zostaje poświęcony przez papieża i złożony w konfesji Bazyliki Watykańskiej, na grobie Piotra Apostoła. Wskazuje to na specjalną więź metropolity z papieżem, następcą Piotra, a w konsekwencji z samym Piotrem. Każdy więc, kto go zakłada, winien sam pamiętać i innym przypominać o ścisłej i głębokiej więzi, jaka łączy go z osobą i misją Piotra - mówił abp Pennacchio.
W homilii metropolita gdański wyjaśnił znaczenie słowa "duch", którego Bóg wziął z Mojżesza. - W potocznym rozumieniu słowo "duch" wskazuje na rzeczywistość niematerialną, trudną do uchwycenia. Jest to sposób myślenia i działania. Św. Paweł tej rzeczywistości ducha nadaje nowy sens i znaczenie. Podkreśla, że słowo "duch" wskazuje na Ducha Świętego, a każdy kto ma "ducha Bożego" żyje w Duch Świętym i w różnym stopniu otrzymuje Jego dary, znaki i charyzmaty. Jeden jednak dar Ducha Świętego jest najważniejszy i przeznaczony dla wszystkich. Jest nim miłość - mówił abp Wojda.
- W ten obraz Bożego ducha, który dzięki Jezusowi, spoczął na każdym z nas, wpisuje się dzisiejsza uroczystość nałożenia paliusza. To wyjątkowa uroczystość o doniosłej symbolice duchowej dotykającej korzeni naszej wiary - dodał.
Arcybiskup podkreślił, że paliusz przywdziany na ramiona metropolity łączy całą wspólnotę wiernych z Piotrem. - Nasza gdańska archidiecezjalna i metropolitalna wspólnota wiernych staje się zatem uczestnikiem skarbca duchowego Apostoła Piotra, jego nauczania i świadectwa wiary, jego zapału ewangelicznego i wierności Mistrzowi, aż po śmierć męczeńską. Wierzymy i ufamy, że Apostoł Piotr prowadzi nas do Jezusa, uczy przebywania z Nim, zawierzania Mu mimo naszych ludzkich słabości i niewierności. Na wzburzonym morzu naszego życia i wiary to Piotr zachęca nas, abyśmy zawsze pełni ufności wyciągali rękę ku Jezusowi, bowiem on chyba najlepiej wie, że w Jezusie jest cała nasza nadzieja - zaznaczył metropolita.
- Ten paliusz, który dzisiaj zawisł na ramionach waszego pasterza, otacza także was wszystkich pasem miłości miłosiernej Boga i zanurza was duchowo we krwi Baranka, abyście mieli siłę przeciwstawiać się wszystkiemu temu, co niesie śmierć, i bronić tego co niesie życie. Jako uczniowie Chrystusa potrzebujemy wszyscy tej mocy, aby - jak podkreśla papież Franciszek - iść za Jezusem aż do końca, a nie tylko do jakiegoś punktu, aby iść za Nim Jego drogą, a nie własnymi drogami. Jego droga jest drogą życia nowego, radości zmartwychwstania, drogą która wiedzie niekiedy także przez krzyż i prześladowania - zakończył abp Wojda.
Nałożenie paliusza metropolicie gdańskiemu miało miejsce po raz pierwszy w historii katedry oliwskiej. W uroczystości wzięli udział wierni z całej archidiecezji, rodzina i przyjaciele metropolity, przedstawiciele zakonu pallotyńskiego, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Obecni byli również reprezentanci innych religii.
Abp Tadeusz Wojda został mianowany metropolitą gdańskim 2 marca br. Ingres do archikatedry oliwskiej odbył się 28 marca. Wcześniej, 12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie ks. Wojda przyjął 10 czerwca 2017 roku. Tego samego dnia odbył się ingres do katedry białostockiej.