Roman Zięba, pielgrzym Bożego Miłosierdzia, podzielił się z uczniami IX LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni swoim doświadczeniem Boga.
Wychowywał się w ateistycznej rodzinie, bez doświadczenia wiary. Po 3 latach studiów na medycynie wyjechał na Daleki Wschód, gdzie dał się wciągnąć w przemyt złota, pieniędzy i ludzi. W końcu zerwał z przestępczym procederem i wrócił do Polski. Założył rodzinę i rozpoczął pracę w amerykańskiej korporacji IBM.
Błyskotliwą karierę przerwało aresztowanie za przestępstwa z młodości. Z dnia na dzień stracił to, co tak skrzętnie budował - rodzinę, dom, dobrze płatną pracę. Został sam, w ciemności. Ostatecznie wybrał życie - życie z Bogiem. Rozpoczął się proces jego nawrócenia. Mając 33 lata, przyjął chrzest św. i wyruszył w pieszą pielgrzymkę do Rzymu. Od tamtego czasu pokonał dziesiątki tysięcy kilometrów, "modląc się nogami" wszędzie tam, gdzie Boże błogosławieństwo jest szczególnie potrzebne - w krajach objętych wojną i konfliktami, gdzie jest przemoc, gdzie deptana jest godność człowieka oraz potrzebna jest nadzieja.
To doświadczenie Boga w drodze zrodziło wspólnotę Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. - Są nas 22 osoby. To są ludzie w różnym wieku, z różnych miast, o różnym statusie. Połączyło nas doświadczenie upadku w proch. Ślepe uliczki życia bez wiary doprowadziły nas do ściany, ale odkryliśmy iskrę, którą teraz chcemy się dzielić ze światem - opowiada Roman.
Przez ponad 12 lat pielgrzymowali na 4 kontynentach. Kilka lat temu Roman wyruszył razem ze współbratem Wojtkiem do Ameryki Północnej. Wystartowali z dwóch różnych punktów, by szlak ich samotnego, półrocznego pieszego pielgrzymowania nakreślił na mapie znak krzyża. I właśnie wspomnieniami z tej wyprawy, pełnej spotkań z ludźmi różnych religii, podzielił się z uczniami gdyńskiego LO.
Młodym opowiedział o wierze rdzennych Amerykanów, mormonów, amiszów, żydów mesjanistycznych, a także Meksykanów z ich wiarą katolicką, pełną kulturowych naleciałości, jak choćby kult Santa Muerte.
Spotkanie odbyło się w ramach otwartej lekcji religii będącej częścią innowacji zaproponowanej przez Annę Hochleitner, katechetkę i doradcę metodycznego w Centrum Edukacji Nauczycieli.
Więcej o spotkaniu z Romanem Ziębą w 39. numerze "Gościa Gdańskiego" na 3 października.