Nowy numer 42/2021 Archiwum

Autonomiczny bus wyruszył na trasę w Gdańsku

Pojazd bez kierowcy od środy 6 października pokonuje trasę po Cmentarzu Łostowickim. W ramach unijnego projektu bus będzie przez miesiąc woził pasażerów po drogach gdańskiej nekropolii na trasie liczącej 800 m.

Bus poruszać się będzie w trybie autonomicznym po zaprogramowanej wcześniej trasie - od bramy głównej przy ul. Łostowickiej do bramy przy ul. Cedrowej. Będzie kursował przez 7 dni w tygodniu, 5 godzin dziennie, 3 razy na godzinę co mniej więcej 20 minut. Przez pierwsze 7 dni na pokładzie będzie operator pojazdu. Kursy będą się odbywały od 7 do 29 października i od 3 do 9 listopada. Pojazd przemieszcza się z prędkością 13 km/h i zatrzymuje się na 4 przystankach na cmentarzu.

Na cmentarz mogą wjeżdżać pojazdami mechanicznymi osoby powyżej 65. roku życia. Codziennie z takiej możliwości korzysta nawet 70 kierowców na największej, 50-hektarowej gdańskiej nekropolii. Docelowe uruchomienie połączenia w ramach ekologicznego transportu pozwoliłoby ograniczyć natężenie ruchu zmotoryzowanego na cmentarzu, jednocześnie wspierając osoby z ograniczeniami mobilności. Stąd też tę właśnie lokalizację gdańszczanie wskazali w internetowym badaniu.

Gdańsk uzyskał dofinansowanie na kontynuację projektu "Sohjoa Last Mile", w którego ramach dwa lata temu odbył się pilotaż autonomicznego busa. - Cmentarz Łostowice jest ogromny, rozrasta się i musimy szukać narzędzi, by pomoc osobom starszym czy z niepełnosprawnościami w poruszaniu się po tym miejscu - mówił podczas konferencji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

W projekcie o nazwie "Sohjoa Last Mile", oprócz Gdańska, uczestniczą także norweski Kongsberg, estoński Tallin oraz łotewski region Semigalii. We wrześniu 2019 r. autonomiczny bus woził w Gdańsku chętnych drogą dojazdową do gdańskiego zoo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama