Po raz 4. odbędzie się Kongres św. Ojca Pio - w sobotę 16 października zarówno w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku będzie można wysłuchać debat. Tematem przewodnim spotkania będzie katolicka nauka społeczna.
W trakcie kongresu, organizowanego przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincję Krakowską, do gdańskiego kościoła przybędą relikwie pierwszego stopnia św. Ojca Pio. Będzie to bandaż okrywający niegdyś ranę boku świętego oraz rękawiczki zakrywające stygmaty prawej dłoni.
- Zachęcam zarówno do uczestnictwa w IV Kongresie św. Ojca Pio, jak i do skorzystania z zaproszenia do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii. Święty stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy. Za jego wstawiennictwem niezliczona liczba osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne - zaprasza o. Zdzisław Duma OFMCap, asystent prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio.
Kongres rozpocznie się o godz. 9.45 powitaniem uczestników przez o. Romana Ruska OFMCap, pełniącego funkcję krajowego koordynatora Grup Modlitwy Ojca Pio. Następnie, o godz. 10, odbędzie się Eucharystia. Po niej uczestnicy kongresu udadzą się do Sali BHP, gdzie odbędą się debaty dotyczące katolickiej nauki społecznej. Tegoroczny kongres związany jest z mało upowszechnionym tematem, że działalność św. Ojca Pio, zarówno za jego życia, jak i po jego odejściu do domu Ojca, przyczyniła się do powstania w samym tylko San Giovanni Rotondo ponad 15 tys. miejsc pracy.
W południe rozpocznie się debata inaugurująca kongres pt. "Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie". W debacie będą uczestniczyć ks. prał. Andrzej Kuflikowski, proboszcz w parafii pw. św. Ojca Pio w Warszawie, ks. Adam Jeszka, kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w archidiecezji gdańskiej, Jacek Barzowski, menedżer, Mariusz Książek, dyrektor generalny Tygodnika Katolickiego "Niedziela", oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina.
O godz. 13.45 rozpocznie się debata "Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie". Uczestnikami będą: o. Mariusz Bigiel SJ z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, Michał Drozdek, socjolog zarządzania, filozof społeczny, prezes Zarządu Fundacji SPES, Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność", a także Maciej Trybuchowski, prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA, oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku.
O godz. 16 debata "Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności". Uczestniczyć w niej będą ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela", br. Roman Rusek OFMCap, Katarzyna Duchlińska, dyrektor Przedszkola "Fregata", Arkadiusz Duchliński, członek Zarządu Stowarzyszenia SKWER (organu prowadzącego przedszkola i szkoły "Fregata"), oraz Sebastian Jestadt z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent".
Patronat honorowy nad kongresem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Partnerem strategicznym jest Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".
Szczegółowy program kongresu, dodatkowe informacje oraz możliwość zgłoszenia uczestnictwa TUTAJ.