Trzeciego dnia wizyty ad limina apostolorum abp Tadeusz Wojda przewodniczył Mszy św. w bazylice Matki Bożej Większej.
Wchodząc do tej świątyni, jesteśmy zaproszeni do spojrzenia na wiarę Kościoła i naszą wiarę w świetle wiary Bożej Rodzicielki. Jesteśmy zaproszeni, aby w świetle Jej osobistego doświadczenia relacji z Bogiem budować i umacniać własną i innych wiarę - powiedział w homilii metropolita gdański.
Arcybiskup zauważył, że obecność Maryi w tym świętym miejscu potęguje Jej słynąca łaskami ikona Salus Populi Romani - Wybawienie Ludu Rzymskiego. - Przed tą ikoną zatrzymywał się wielokrotnie św. Jan Paweł II, aby Bożej Rodzicielce zawierzać wszystkie sprawy Kościoła. Do niej pielgrzymował papież Benedykt XVI. W tym miejscu rozpoczyna i kończy każdą podróż apostolską papież Franciszek - zaznaczył kaznodzieja.
- Za przykładem innych, a przede wszystkim z własnej potrzeby przybywamy do Niej utrudzeni drogą codziennego zmagania, pełnego odpowiedzialności za nasze diecezje, za nasze wspólnoty wiernych, za nasze rodziny, za naszych kapłanów. W czasie naszych spotkań ad limina doświadczamy, jak wielka jest to odpowiedzialność i jak bardzo potrzebujemy wsparcia duchowego, aby budować i umacniać wiarę zarówno swoją, jak i tych, których Bóg nam powierza - mówił abp Wojda.
- Przybywamy, aby Jej zawierzać dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się drogami Bożymi. Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny, doświadczane szczególnymi trudnościami. Prosimy Ją o wsparcie, aby nie lękały się krytyki i niewłaściwych presji społecznych, lecz zawsze pozostawały "domowym Kościołem", autentycznym miejscem przeżywania wiary i przekazywania jej nowym pokoleniom. Przybywamy, aby Jej zawierzać naszą ojczyznę. Dostrzegamy w niej coraz głębsze podziały, brak woli budowania jedności i szukania dobra wspólnego całej społeczności. Przybywamy, aby przepraszać Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości i uzależnienia, nałogi i grzechy osobiste, rodzinne i społeczne. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej zwracamy się o pomoc. Ufamy i wierzymy, że Ona nas wspomoże. Ona jako Matka najlepiej wie, jak nam pomóc - powiedział abp Wojda.
Macierzyńskiej opiece Maryi metropolita gdański zawierzył apostolską posługę biskupów oraz rozpoczynający się w diecezjach synod. - Prosimy, aby Ona wypraszała nam potrzebne światło Ducha Świętego do lepszego zrozumienia dzisiejszego Kościoła i świata, w który należy siać ziarno Bożego zbawienia. Ona - Theotokos - symbol zwycięstwa wiary, jest dla nas źródłem nadziei. Jej dzisiaj pragniemy wypowiedzieć z żywą wiarą i synowskim oddaniem, że oddajemy się pod Jej macierzyńską opiekę i z Nią pragniemy umacniać fundament naszej wiary - zaznaczył.