- Jesteśmy ogromnie wdzięczni Ojcu Świętemu za jego postawę, za braterski dialog - powiedział abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, na konferencji prasowej po wizycie u papieża Franciszka.
W piątek 15 października odbyło się spotkanie papieża Franciszka z drugą grupą polskich biskupów, odbywających wizytę ad limina apostolorum, czyli do progów apostolskich.
Po wizycie w siedzibie Radia Watykańskiego odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański oraz bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
Abp Gądecki przyznał, że spotkanie z papieżem przebiegło w pełnej wolności wypowiedzi i wzajemnej życzliwości. - Takie spotkanie jest na pewno najpierw kwestią wiary, dlatego, że jest ono nie tylko spotkaniem z następcą św. Piotra, ale z obecnie żyjącym Piotrem. I nie każdemu dana jest możliwość rozmowy z nim przez dwie godziny - zauważył.
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że kwestie poruszane na spotkaniu z papieżem dotyczyły Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i kwestii interpretacji dokumentu Vos estis lux mundi. - To było najbardziej optymistyczne spotkanie, w którym uczestniczyliśmy w tym ostatnim czasie, chodząc po różnych kongregacjach, dykasteriach, komisjach i radach. Każdy czeka na to końcowe spotkanie z Ojcem Świętym. Osobiście jestem pod urokiem tego spotkania, które z jednej strony pokazuje niesamowitą znajomość szczegółów z życia naszej ojczyzny i sytuacji duszpasterskiej, a z drugiej strony też tę umiejętność podchodzenia do każdego problemu w sposób systematyczny - powiedział.
Abp Wojda podkreślił, że spotkanie z papieżem było fantastyczne. - Ta postawa Ojca Świętego z jednej strony pełna zatroskania, wsłuchiwania się, a z drugiej strony zaskoczył nas tym, że wobec każdego z biskupów, którzy go witali, którzy zabierali głos, Ojciec Święty znał jakieś szczegóły z diecezji. To było zaskakujące, a jednocześnie świadczy, że papież jest bardzo dobrze poinformowany o rzeczywistości, która dzieje się w Kościele w Polsce. Na wiele tematów mogliśmy spokojnie porozmawiać. To było bardzo pouczające spotkanie, pełne zatroskania ojcowskiego. Wychodzimy z niego bardzo ubogaceni - powiedział.
Opisując wizytę w Kongregacji Nauki Wiary, metropolita gdański przyznał, że skupił się na dynamicznej sytuacji w Polsce, wyrażającej się w szybkich przemianach, które spowodowane są pandemią i nie tylko. - Proces odchodzenia ludzi od Kościoła czy wypisywania się z katechizacji - te problemy, które nieustannie się pojawiają, również w mediach - jak sobie radzić oraz jakie sugestie może dać nam Kongregacja jeśli chodzi o doświadczenie, które posiada z innych krajów i innych Konferencji Episkopatów - zaznaczył.
Odnosząc się z kolei do wizyty w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Wojda powiedział, że została przedstawiona sytuacja Kościoła w Polsce, która jest zadowalająca. - W tym momencie poza Polską przebywa prawie 2900 księży, sióstr zakonnych i świeckich - podkreślił i dodał, że jest to „wielki dar Kościoła w Polsce jeśli chodzi o pomoc personalną".