Nowy numer 20/2022 Archiwum

Docenienie gdańskiej parafii wspierającej misjonarzy

Medal Episkopatu Polski ds. Misji trafił do ks. kan. Adama Kaliny, proboszcza parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie. To docenienie ponad 5 lat konkretnej pomocy dla katolików w potrzebie z różnych rejonów świata.

Wyróżnienie za zasługi w dziele misyjnym kościoła "Benemerenti in Opere Evangelizationis" wręczono po raz 5. w środę 21 października w sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Medal przyznawany jest osobom i instytucjom zasłużonym dla misyjnego dzieła Kościoła. W tym roku 14 nagród trafiło do uhonorowanych spośród 78 kandydatur zgłoszonych przez diecezje oraz organizacje misyjne. Wśród nich znalazła się gdańska parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. W trakcie uroczystej gali medal z rąk bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego kapituły medalu, odebrał ks. Kalina.

Gdańska parafia od ponad 5 lat angażuje się w różne formy pomocy misyjnej. W kościele związanym ze Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które pracują na misjach w wielu krajach, często goszczą misjonarki i misjonarze. - Dzięki siostrom możemy się włączać w bardzo konkretne dzieła pomocy. W poprzednich latach wspieraliśmy zakonnice pracujące na zagranicznych placówkach. Zbiórki pieniężne, które zorganizowaliśmy, a które parafianie hojnie podjęli, trafiły m.in. na Filipiny, gdzie posługują siostry - mówi proboszcz.

Najbardziej spektakularną akcją, w której wzięła udział gdańska wspólnota, był zakup w 2019 r. z parafialnych zbiórek... traktora. Ciągnik trafił do mieszkańców maleńkiej chrześcijańskiej wsi Malula w okolicach Damaszku w Syrii. Kiedy wybuchła tam wojna, fanatycy z ISIS zrównali z ziemią zabudowania mieszkalne i gospodarcze, zniszczyli także infrastrukturę rolniczą, a nawet pola uprawne. Skala zniszczeń była wstrząsająca. Jednak mieszkańcy Maluli nie załamali się i po odejściu wrogów postanowili odbudować swoją małą ojczyznę. Inicjatywa pomocy dla Syryjczyków pojawiła się wraz z informacjami od organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, na które natrafił w internecie ks. Kalina. - Skontaktowałem się wówczas z ks. prof. Waldemarem Cisłą i zapytałem, w jaki sposób możemy pomóc mieszkańcom Maluli. Zaproponował zebranie pieniędzy na zakup ciągnika i inne potrzeby bytowe wspólnoty. W kilka tygodni zebraliśmy ponad 7 tys. euro, które trafiły do mieszkańców wsi - mówi kapłan.

W ciągu minionych 5 latach parafianie z Gdańska przekazali na cele misji i pomoc dla chrześcijan w różnych krajach świata ponad 200 tys. zł.


Więcej o pomocy misyjnej z gdańskiej parafii w 44. numerze "Gościa Gdańskiego" na 7 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama