Proces synodalny na etapie diecezjalnym jest wyjątkową okazją do otwarcia się, do rozejrzenia się wokół siebie, do spojrzenia na sprawy z innych punktów widzenia i do wyjścia z misją na peryferie.
Zainaugurowany przez papieża Franciszka proces synodalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" różni się od wcześniejszych. Ojciec Święty nie zasięga najpierw rady u wybranych biskupów czy ekspertów, ale chce poznać opinię całego Kościoła. Stąd pierwszym etapem jest proces słuchania w Kościołach lokalnych. W naszej archidiecezji inauguracja etapu diecezjalnego synodu o synodalności miała miejsce 23 października w archikatedrze oliwskiej.
Proces synodalny na etapie diecezjalnym jest wyjątkową okazją do otwarcia się, do rozejrzenia się wokół siebie, do spojrzenia na sprawy z innych punktów widzenia i do wyjścia z misją na peryferie. Wsłuchaniem się jako cały lud Boży w to, co Duch Święty mówi do Kościoła. W każdej parafii powinna zostać uformowana przynajmniej jedna, a najlepiej więcej grup synodalnych.
- To ma być czas spotkań dla ludzi ochrzczonych - wierzących i praktykujących, ale również tych, którzy wiarę stracili, mają z nią problemy, w wyniku czego przestali praktykować, a w konsekwencji odwrócili się od Kościoła. Każdy głos jest bardzo ważny - mówi ks. Krystian Wilczyński, osoba kontaktowa synodu.
W ramach przygotowania do pracy zespołów w poszczególnych parafiach odbyło się szkolenie dla członków grup synodalnych, by przygotować uczestników do jak najlepszego wykorzystania potencjału w parafiach, ruchach i wspólnotach kościelnych. - Następnym etapem będzie wyjście tych osób "w teren". Do swoich parafii, wspólnot, by rozpocząć synodalne spotkania konsultacyjne - wyjaśnia ks. Wilczyński.
Dodaje jednocześnie, że w parafiach powinno zostać przeprowadzonych przynajmniej 5 spotkań - płaszczyzn do rozmowy. Proces synodalny ma być przede wszystkim procesem duchowym. - Spotkania są prowadzone w oparciu o 10 pytań, a raczej zagadnień - wyjaśnia ks. Wilczyński. - Ale nie chodzi o mechaniczne zbieranie danych. Bardziej liczy się spotkanie, wsłuchanie się w siebie, w naszych współbraci, podzielenie się swoimi marzeniami, by rozeznać, co Bóg mówi do nas wszystkich. Nie chodzi o to, żeby te pytania "odfajkować" - podkreśla.
Pytania zostały ujęte w następujących zagadnieniach: "Towarzysze podróży", "Słuchanie", "Zabieranie głosu", "Celebrowanie", "Współodpowiedzialni w naszej wspólnej misji", "Dialog w Kościele i społeczeństwie", "Ekumenizm", "Władza i uczestnictwo", "Rozeznawanie i podejmowanie decyzji" oraz "Formowanie się w synodalności".
Konsultacje synodalne w parafiach i grupach potrwają do końca maja. Po tym czasie do osób kontaktowych między arcybiskupem a zespołami synodalnymi (w archidiecezji gdańskiej są to ks. Piotr Przyborek oraz ks. Krystian Wilczyński) dotrą przygotowane przez koordynatorów poszczególnych grup wnioski.
- Na bazie tych syntez zostanie przygotowany dokument na 10 stronach A4. Następnie odbędzie się Diecezjalne Zebranie Presynodalne z arcybiskupem, podsumowujące etap diecezjalny synodu - wyjaśnia ks. Wilczyński.
Synod biskupów na poziomie diecezjalnym zakończy się 15 sierpnia przyszłego roku.