Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Gdańska rocznica objawień w Kibeho

Gdańska rocznica objawień w Kibeho przejdź do galerii

W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho  
Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, który osobiście odwiedził Kibeho. Piotr Piotrowski /Foto Gość
⏮ ⏪
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
  • W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho
⏩ ⏭

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku-Jelitkowie odprawiono uroczystą Eucharystię w 40. rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie. Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Piotr Piotrowski

|

30 listopada 2021 GOSC.PL

dodane 30 listopada 2021
aktualizacja 30 listopada 2021
0 FB Twitter
drukuj wyślij

W latach 1981-1989 w afrykańskim Kibeho miały miejsce objawienia Matki Bożej, które w 2001 roku zostały uznane przez Kościół. W czasie objawień Maryja przedstawiła się trzem dziewczynkom jako Matka Słowa i zapowiedziała m.in. tragiczne wydarzenia wojny domowej w Rwandzie. Matka Boża dopominała się również o odmawianie Różańca do Siedmiu Boleści.

Uroczystości w parafii w gdańskim Jelitkowie odbyły się w poniedziałek 29 listopada, dokładnie w 40. rocznicę rozpoczęcia objawień w Afryce. Abp Wojda poświęcił figurę Matki Bożej Słowa, przedstawiającą postać Maryi, która objawiła się dziewczynkom w Kibeho. Następnie licznie zgromadzeni wierni obejrzeli materiał filmowy nagrany w Afryce, specjalnie dla uczestników uroczystości w Gdańsku. Świadectwo wygłosiła Nathalie Mukamazimpaka, jedna z widzących Matkę Bożą. Opowiedziała m.in. o swoich spotkaniach z Matką Słowa i Jej przesłaniem dla ludzkości. W drugiej części ks. Leszek Czaluśniak MIC, misjonarz posługujący w Kibeho, zapoznał wiernych z afrykańskimi objawieniami. W kolejnej części wieczoru zgromadzeni odmówili Różaniec do Siedmiu Boleści w różnych językach.

Następnie metropolita gdański z udziałem licznych kapłanów odprawił Mszę św. W homilii przypomniał o postawie Maryi wobec Boga. - Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w czas Adwentu. To czas czuwania, oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa, a także czas budzenia naszej wiary. W budowaniu tej wiary pomaga nam zawsze Maryja, nasza przewodniczka w wierze. Czyni to swoim przykładem całkowitego zaufania. Jej "fiat" wypowiedziane wobec Boga jest wielką lekcją pokory i zawierzania Mu wszystkich swoich spraw - mówił.

Arcybiskup omówił też historię objawień w Kibeho. Skupił się na orędziach Maryi kierowanych za pośrednictwem widzących dziewczyn do wiernych. - W czasie, gdy miały miejsce ostatnie objawienia, w 1998 r. miałem okazję osobiście odwiedzić Rwandę. Wiele się wtedy mówiło o objawieniach, ale myślę, że niewielu wówczas wierzyło w ich prawdziwość. Dla większości Rwandyjczyków wydawało się mało prawdopodobne, aby wstrząsające przepowiednie Maryi mogły się kiedykolwiek sprawdzić. Kilka miesięcy później odbyła się podróż apostolska św. Jana Pawła II, która nie zmieniła niestety napiętej sytuacji w Rwandzie - wspominał abp Wojda.

Metropolita gdański opisał również obraz krwawej wojny domowej w Afryce. Przypomniał też o sile objawień z Kibeho. - Tego wszystkiego można było uniknąć, gdyby podjęto modlitwę, zaprzestano zła i nienawiści. Dziś Kibeho jest symbolem dramatu ludzkiego związanego z nienawiścią. Jest przestrogą dla nas wszystkich. I sygnałem, byśmy podejmowali czuwanie wraz z Maryją. Gdy dziś wspominamy te wydarzenia, robimy to po to, by razem z Nią czuwać, zwierzać Jej, by razem z Nią wypowiadać: "fiat". Dlatego prośmy dziś Maryję, aby nam przypominała o naszych chrześcijańskim powołaniu do miłości - powiedział za zakończenie.

Parafia w gdańskim Jelitkowie jest jednym z kilku kościołów archidiecezji, gdzie regularnie, w każdy wtorek o godz. 17, odmawiany jest Różaniec do Siedmiu Boleści.

Mocy afrykańskiego objawienia doświadczył w Kibeho Andrzej Czachorowski, parafianin z gdańskiego Jelitkowa. Postanowił, że będzie rozpowszechniał wiedzę o modlitwie i zabrał z Afryki kilkadziesiąt różańców. W Polsce - jak mówi, za natchnieniem Matki Bożej - wpadł na pomysł, by połączyć moc Różańca z czynieniem dobra. Odwiedza regularnie więzienia, w których do produkcji różańców udało się zaangażować więźniów. Do tej pory na wszystkie kontynenty udało się rozesłać blisko 200 tys. różańców.

« ‹ 1 › »
W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho

Foto Gość DODANE 30.11.2021 AKTUALIZACJA 30.11.2021

W Gdańsku 40. rocznica objawień w Kibeho

​Msza św., poświęcenie figury Matki Słowa i odmówienie Różańca do Siedmiu Boleści - tak uczczono 40 lat od momentu rozpoczęcia objawień w Kibeho w Rwandzie. Uroczystości przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • 40. ROCZNICA OBJAWIEŃ
  • ABP TADEUSZ WOJDA
  • GDAŃSK
  • KIBEHO
  • METROPOLITA GDAŃSKI
  • PARAFIA PW. ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X