Nowy numer 3/2022 Archiwum

Gdynia. Spotkania synodalne w Świętej Rodzinie

W archidiecezji gdańskiej trwają spotkania synodalne. Prowadzone są w różnych wspólnotach, grupach i parafiach.

W gdyńskiej Świętej Rodzinie także zebrał się prężny zespół, dla którego synod to synonim rozmowy, bycia ze sobą i możliwość działania na rzecz Kościoła.

- Papież Franciszek prosi nas przede wszystkim, byśmy siebie słuchali. To jest zadanie łatwe i trudne jednocześnie. Wiele osób nazwać można "gadułami", które zamiast skupić się na treści, już układają w głowie argumenty i kontrargumenty, tym samym przestając słuchać. Chcą tylko mówić - mędrkować. A z duszpasterskiego doświadczenia wiem, że słuchanie jest najlepszą receptą na sprawy życiowe - w małżeństwie, kapłaństwie, w pracy zawodowej, bo kiedy nie porozmawiamy, wzajemnie się wysłuchując, wcześniej czy później wszystko się zawala - mówi ks. Mariusz Dziarmaga, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Gdyni.

Już na pierwsze spotkanie przyszło ponad 20 osób. Na kolejnym frekwencja była podobna, a poruszane tematy przyniosły konkretne pomysły. - Pracowaliśmy w oparciu o pierwszy cykl pytań, poznając siebie nawzajem, dzieląc się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami duszpasterskimi, swoją tożsamością parafialną, tym, kim jesteśmy i co robimy. Taka wymiana informacji, a następnie spostrzeżeń dotyczących Kościoła pokazała nam, że są pola, na których możemy zacząć działać już - wyjaśnia ks. Dziarmaga.

Jednym z pomysłów, o których wspomina proboszcz, jest modlitwa różnicowa za szkoły znajdujące się na terenie parafii. - Chcemy objąć modlitwą uczniów i nauczycieli. Chcielibyśmy także uruchomić duszpasterstwo skierowane do mężczyzn, którzy powinni swoją postawą dawać świadectwo bycia mężami i ojcami. Panowie też muszą się dowiedzieć, że Bóg jest z nimi. Nie będą to wyłącznie spotkania modlitewne, bo mężczyzna jest zadaniowy i potrzebuje konkretnego działania, żeby się realizować - podkreśla proboszcz.


Więcej w 48. numerze "Gościa Gdańskiego" na 5 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy