Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Muzyczne wydawnictwo kapłana z Szemudu

Brewiarz, czyli codzienna modlitwa ludu Bożego, a w zasadzie jego część - hymny - ma nową, dźwiękową odsłonę. Wszystko za sprawą wydanej niedawno płyty pt. "Ty, który jesteś Początkiem i Kresem", przygotowanej przez ks. Roberta Kaczorowskiego, profesora gdańskiej Akademii Muzycznej i proboszcza parafii św. Mikołaja w Szemudzie.

Wielu osobom brewiarz i odmawianie tej modlitwy kojarzy się przede wszystkim z obowiązkiem, jaki mają każdy kapłan, siostra zakonna czy zakonnik. Ale po brewiarz sięgają także, coraz częściej, osoby świeckie. Podtytuł "codzienna modlitwa ludu Bożego" wskazuje, że jest ona przeznaczona dla każdej osoby, niezależnie od powołania, wieku czy też wykształcenia.

Jedną z części tej modlitwy są hymny przypisane do każdej godziny kanonicznej. Ksiądz Kaczorowski, muzyk, zafascynował się nimi tak mocno w ubiegłym roku, że postanowił napisać do nich melodie, a następnie je zarejestrować i wydać w formie płyty CD. - Hymny w języku polskim są regularne, słychać w nich rytm. To bardzo pomogło w pracy nad kompozycjami. Płyta narodziła się z medytacji nad tymi tekstami. Są one niezwykle piękne, głębokie i inspirujące. Obcując z nimi w trakcie odmawiania codziennej modlitwy, zobaczyłem w nich muzykę i to był impuls do działania. Postawiłem sobie za cel napisanie takich melodii, w takiej formie, która umożliwiałaby ich wykonywanie podczas liturgii przez organistów - mówi ks. Kaczorowski.

Muzyka powstawała w lipcu 2021 r., a w październiku zarejestrowano 12 utworów zaśpiewanych przez ks. Roberta. Nagrania w kościele św. Mikołaja w Szemudzie z wykorzystaniem przez muzyka tutejszych organów trwały 4 dni. Zrealizował je Mariusz Zaczkowski, znany realizator muzyczny, a także autor aranżacji utworów nagranych przez kapłana muzyka.

Najnowszą płytę ks. Kaczorowskiego pt. "Ty, który jesteś Początkiem i Kresem" można kupić na stronie internetowej www.studiomts.pl/skleponline.


Więcej o płycie w numerze 1. "Gościa Gdańskiego" na 9 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama