W ramach 3. już edycji Akademii Edukacji Bioetycznej odbyło się kolejne spotkanie. Prelegenci poruszyli zagadnienia związane z etyką, medycyną oraz teologią w odniesieniu do rodzicielstwa, które trwa tylko chwilę.
W Gdańsku przy ul. Ugory 9 mieści się Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie "eMOCja", które tworzą zespół medyczny Hospicjum "Pomorze Dzieciom" i Hospicjum "Tulipani", a także psycholodzy, terapeuci, kapelan oraz wolontariusze. Właśnie w tym miejscu odbyło się spotkanie pod hasłem: "Na straży spokojnego oddechu: hospicjum perinatalne Tulipani" w ramach AEB.
Prelegenci - Marcin Żukowski, koordynator Hospicjum Pomorze Dzieciom, Wioleta Żywicka, pielęgniarka neonatologiczna i koordynatorka Hospicjum Perinatalnego "Tulipani", ks. Andrzej Wiecki, wicedyrektor Caritas AG, wspierający pary starające się o potomstwo oraz te po stracie, a także Martyna, mama Bogusi, dziewczynki, która żyła zaledwie 48 dni - poruszyli zagadnienia związane z etyką, medycyną oraz teologią w odniesieniu do rodzicielstwa trwającego tylko chwilę.
Marcin Żukowski i Wioleta Żywicka przybliżyli zakres działania Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie "eMOCja", Hospicjum Domowego "Pomorze Dzieciom" oraz Hospicjum Perinatalnego "Tulipani".
- Otaczamy opieką ponad 20 rodzin w miejscowościach oddalonych od Trójmiasta o ponad 100 km. Nasz zespół to ponad 40 osób. Są z nami lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci oraz kapelan. Hospicjum domowe zapewnia wsparcie przez 24 godziny na dobę. Udzielamy pomocy cały rodzinom, także już po stracie - wyjaśnia M. Żukowski, koordynator Hospicjum "Pomorze Dzieciom".
W lipcu 2020 r. na gdańskich Stogach otwarte zostało centrum eMOCja. Jest to jedyne takie miejsce na Pomorzu, a nawet w Polsce, w którym osoby doświadczające śmierci dziecka, partnerów życiowych, samobójstw najbliższych, wczesnych strat (poronień, strat okołoporodowych), diagnozy nieuleczalnej choroby własnej lub osób bliskich znajdą wytchnienie w holistycznym wsparciu (pracy z ciałem, psychologicznej i duchowej) - pracy indywidualnej i grupowej, na warsztatach podnoszących świadomość. Pomoc jest nieodpłatna. - W ubiegłym roku odbyło się u nas prawie tysiąc konsultacji indywidualnych oraz grup wsparcia - mówi M. Żukowski.
Hospicjum Perinatalne "Tulipani" zapewnia opiekę paliatywną osobom, które w okresie ciąży otrzymują diagnozę nieuleczalnej, zagrażającej życiu choroby płodu. Perinatalna opieka paliatywna jest oferowana od momentu podejrzenia bądź rozpoznania choroby. - Jesteśmy, by wesprzeć rodzinę w tej nieznanej podróży, dzięki temu ma szansę podjęcia decyzji zgodnej z sumieniem, bo każde życie ma wartość. W ramach specjalistycznych konsultacji omawiane są: specyfika choroby oraz rokowanie, a także możliwe scenariusze wydarzeń oraz postępowania w okresie ciąży, w trakcie porodu i po narodzinach - wyjaśnia W. Żywicka.
Ksiądz Wiecki podkreśla, że - jak pisał św. Jan Paweł II - wiara i rozum to dwa skrzydła, które pomagają człowiekowi dojść do prawdy. - A prawda jednocząca nas w hospicjum jest taka, że wartość każdego ludzkiego życia jest taka sama. Nie można dać się zwieść dzisiejszemu światu, który próbuje nam wmówić, że wartość życia można stopniować - mówi ks. Wiecki.
Magdalena Rokicka, doktor biologii molekularnej, założycielka akademii, przyznaje, że powstała ona z miłości do życia. - Chodziło o stworzenie miejsca, w którym kształtowane będą myśl i refleksja bioetyczna w ujęciu interdyscyplinarnym - mówi.
Więcej o spotkaniu w ramach Akademii Edukacji Bioetycznej w 3. numerze "Gościa Gdańskiego" na 23 stycznia.