Caritas Archidiecezji Gdańskiej zaprezentowała nowy projekt. W ramach Centrum Informacyjno-Doradczego dla Cudzoziemców 150 osób pochodzących głównie z Ukrainy, Białorusi, Gruzji oraz Rosji zagrożonych wykluczeniem społecznym otrzyma darmową pomoc.
Oferowana przez centrum pomoc będzie kompleksowa. Uczestnicy otrzymają wsparcie w zakresie poruszania się po urzędach i instytucjach w Polsce, w uregulowaniu sytuacji pobytowej, adaptacji do nowych warunków życia, odnalezieniu się na rynku pracy. Otrzymają także wiedzę i umiejętności przydatne w znalezieniu pracy i w przygotowaniu odpowiednich dokumentów z tłumaczeniem przysięgłym.
- Jako Caritas widzimy potrzebę wspierania osób, które przyjeżdżają do naszego kraju i chcą tutaj budować swoją przyszłość - mówi. ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Udział w projekcie i pomoc są bezpłatne. Mogą do niego przystąpić cudzoziemcy zamieszkujący, pracujący lub uczący się w województwie pomorskim.
Oprócz udzielania informacji i porad będzie centrum będzie oferować wsparcie specjalistów - prawnika, psychologa, doradcy zawodowego i tłumacza przysięgłego. Powstaną także grupy wsparcia. Dodatkowo, o czym informuje Wiera Rebinin z CIDC, w ramach prowadzonych działań centrum w różnych miastach Pomorza odbędą się spotkania informacyjno-integracyjne. - Przeważnie takie ośrodki działają tylko w dużych miastach. Naszym założeniem jest, by docierać ze wsparciem również do mniejszych miejscowości - mówi W. Rebinin.
Zainteresowani będą mogli skorzystać z kursu na self-adwokatów, który umożliwi im podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji, autoprezentacji czy zagadnień prawnych i administracyjnych. Kurs skierowany jest do cudzoziemców mieszkających nie tylko na terenie województwa pomorskiego, ale w całym kraju, jednak nie krócej niż 3 lata i którzy posługują się językiem polskim w stopniu komunikacyjnym.
Bardzo istotne jest również to, że CIDC będzie działać w formie on-line. - Chcemy stawić czoła takim wyzwaniom, jak obecna pandemia. Dlatego dostosowaliśmy organizację pracy do zmienionej rzeczywistości. Wykorzystujemy nowoczesną technologię; nie tylko telefon, ale również takie komunikatory takie jak Skype, WhatsApp oraz Messenger, aby ułatwić skorzystanie z pomocy oferowanej przed centrum - dodaje W. Rebinin.
Zgłoszenia są przyjmowane poprzez maila: cudzoziemcy@caritas.gda.pl. Centrum działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, telefon: +48 533 327 342 (z możliwością umówienia wizyty w biurze Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Sopocie). Więcej informacji TU oraz TUTAJ.
Działania będą prowadzone do końca czerwca 2023 roku. Projekt jest realizowany przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej i dofinansowany z programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, zasilanego z Funduszy EOG.