Nowy numer 21/2022 Archiwum

Jubileusz Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Początek Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus sięga 100 lat wstecz. Obecnie są w ponad 10 krajach na świecie. W naszej archidiecezji ich dom znajduje się w Sopocie.

Był rok 1921, kiedy do o. Anzelma Gądka OCD zwrócił się ks. Franciszek Raczyński, prezes Towarzystwa Dobroczynności w Sosnowcu.

Prosił, by przysłać siostry do pracy na rzecz ubogich i potrzebujących. Prośba ta została poparta przez bp. Władysława Krynickiego. Dla o. Anzelma było to potwierdzenie pragnienia, które od jakiegoś czasu miał w sercu.

Co ciekawe, prowadzenie zakonu zaproponował Janinie Kierocińskiej, która była wówczas osobą żyjącą w stanie świeckim. O. Anzelm był jej kierownikiem duchowym i to on wprowadził ją w świat duchowości karmelitańskiej. Janina zgodziła się podjąć posługę, odczytując tę prośbę jako wolę Bożą. Termin obłóczyn został ustalony na 31 grudnia 1921 roku. Przełożona nowego zgromadzenia otrzymała wówczas imię Teresa od św. Józefa.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zaczęło się rozrastać. Obecnie jest w nim ponad 400 sióstr. Działają w ponad 10 krajach na świecie, w  ponad 50 wspólnotach, skąd prowadzą życie modlitwy i działalności apostolskiej. A to wszystko z zachowaniem pięknej więzi z Bogiem jako Ojcem.

W naszej archidiecezji siostry posługują od 1985 roku. Dom zgromadzenia znajduje się w Sopocie przy ul. Jana z Kolna. Jest ich pięć. Prowadzą katechezę, pracują w parafii św. Michała Anioła, a także opiekują się osobami samotnymi, wspierając je w codziennych sprawunkach czy towarzysząc w drodze do lekarza. Są również tam, gdzie akurat zostaną poproszone o pomoc.

- O. Anzelm żył duchem prostoty i ufności wobec Pana Boga. Był również zafascynowany duchowością św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Taki też zostawił nam testament, że jako karmelitanki mamy żyć duchem dziecięctwa Bożego i tego ducha mamy roznosić do ludzi - mówi s. Maria Avelina od Jezusa Słowa Wcielonego, przełożona sopockiego domu zgromadzenia. Co w praktyce oznacza naśladowanie Dzieciątka Jezus? - To naśladowanie Chrystusa jako Syna, który był ufny wobec Ojca w całym swoim życiu - od wcielenia, przez żłóbek, mękę, krzyż i zmartwychwstanie. A cechy dziecięctwa Bożego to przede wszystkim ufność, ubóstwo, pokora, miłość wzajemna, a także niesienie miłości Ojca innym - mówi s. Avelina.

Sopockie siostry prowadzą także cieszące się dużym zainteresowaniem skupienia dla dziewcząt oraz dni modlitwy dla wszystkich. Zapraszają wówczas tych, którzy w zabieganej codzienności szukają wytchnienia - możliwości wyciszenia, modlitwy, rozważania słowa Bożego, a także (chociaż może przede wszystkim) - spotkania z drugim człowiekiem.

Skupienia dla dziewcząt odbywają się raz w miesiącu, w soboty. Każde poświęcone jest Matce Bożej. Ponieważ, jak wyjaśnia przełożona, kobiety potrzebują wzoru Maryi jako kobiety. Zaczynają przedpołudniem. Najpierw jest kawa oraz czas na rozmowę. W południe zaczyna się adoracja. - Adorujemy ikonę Matki Bożej Pneumatofory. Później mamy obiad. Kolejnym punktem jest konferencja albo warsztaty. O godz. 15 odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Przychodzi również czas na spowiedź św., albo rozmowę z kapłanem. O godz. 16  rozpoczyna się Msza św., a następnie nieszpory. Dzień kończymy po godz. 18.30 wspólną kolacją oraz rozmowami - opowiada s. Avelina.

O ile skupienia dla dziewcząt skierowane są tylko do pań (maksymalnie do 40. roku życia), o tyle w dniach modlitwy mogą wziąć udział wszyscy - niezależnie od płci i wieku. Odbywają się one raz w miesiącu - we wtorki. Start o godzinie 15 - dwugodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 17 przewidziana jest Msza św. Następie nieszpory, wspólna kolacja oraz rozważanie Ewangelii z dnia.

Na oba wydarzenia można po prostu przyjść, chociaż s. Avelina zachęca, by dać znać mailowo (savelinakarmel@gmail.com), by siostry mogły przewidzieć liczbę osób na wspólnym posiłku. Najbliższe skupienie dla dziewcząt odbędzie się 12 marca, natomiast dni modlitwy 15 lutego.


Więcej o Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w 6. numerze "Gościa Gdańskiego" na 13 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama