Już 24 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera przygotowanego przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN widowiska "Sprawiedliwi", upamiętniającego Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wstęp bezpłatny.
Przestawienie ukazuje historię Polaków, którzy narażali swoje życie, a często je tracili, chcąc pomóc szczególnie prześladowanym podczas II wojny światowej Żydom. Opowieści o nich - w reżyserii Artura Hofmana - zostały uzupełnione o wiersze poetów, m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Antoniego Słonimskiego, Leopolda Staffa czy Juliana Tuwima.
Do wszystkich utworów poetyckich, które pojawią się podczas widowiska, została napisana muzyka na kwartet wokalny i niewielki zespół instrumentalny w składzie: skrzypce, akordeon, klarnet i kontrabas, co stanowi nawiązanie do przedwojennych tradycji muzycznych.
Podczas widowiska usłyszeć będzie można nowo zaaranżowane piosenki oraz specjalnie na tę okazję skomponowaną muzykę. Całość zostanie spięta głosem lektora, opowiadającego o wydarzeniach z tamtego okresu.
Projekt zakłada trzykrotne zaprezentowanie widowiska, składającego się z prologu i czterech części, łączącego w sobie muzykę, recytacje, wizualizacje oraz światło.
W Gdańsku premiera będzie miała miejsce 24 marca o godz. 18 w Muzeum II Wojny Światowej przy pl. Władysława Bartoszewskiego 1, w Sali im. Jana Olszewskiego. Wstęp wolny. Wejściówki można odbierać w kasach muzeum.
Organizatorem spektaklu jest IPN, partnerami: Muzeum II Wojny Światowej, Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Regionalne Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile.