Punktem początkowym jednego z najpopularniejszych w Polsce deptaków jest sopocki kościół pw. św. Jerzego. W tym roku parafianie będą świętowali 75. rocznicę powstania swojej cywilno-wojskowej wspólnoty.
Kościół, dziś pw. św. Jerzego, został zbudowany w latach 1899–1901 dzięki staraniom sopockiej wspólnoty Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Stało się to w czasie intensywnego rozwoju miejscowości, zwiększającej się liczby mieszkańców i kuracjuszy. W styczniu 1877 r. ewangelicy podjęli uchwałę o budowie nowej świątyni. Powołano komitet, który rozpoczął zbiórkę funduszy na ten cel. Budynek zlokalizowano na eksponowanym miejscu, na tak zwanej Morskiej Górze, aby stał się ozdobą Sopotu. Projekt kościoła w stylu neogotyckim wykonał bezpłatnie Louis von Tiedemann z Poczdamu, a osobiście zatwierdził go cesarz Wilhelma II, z zaleceniami podwyższenia wieży kościelnej o 7,5 metrów – miała bowiem być widoczna ze statków płynących po Zatoce Gdańskiej, budynek więc z zewnątrz jeszcze bardziej przypominał średniowieczny.
22 października 1899 r. wmurowano kamień węgielny pod świątynię, której nadano nazwę Kościoła Zbawiciela. W dwa lata powstał jednonawowy i jednowieżowy kościół w stylu neogotyckim, wykonany z czerwonej cegły, o kamiennej fasadzie. 17 września 1901 r. odbyło się uroczyste poświęcenie kościoła z udziałem cesarzowej Augusty Wiktorii. W dzwonnicy zawisły trzy dzwony o wadze 500, 1000 i 3000 kg, w oknach znalazły się piękne witraże, zainstalowano też 23-głosowe organy. Zadbano pieczołowicie o wystrój, nawet najmniejsze detale – ofiarowano nawet batutę z hebanu i kości słoniowej dla przyszłego dyrygenta chóru. Dodatkowo na placu przed kościołem stanęła neogotycka kapliczka z ceramicznym daszkiem wspartym na czterech kolumnach. Została ufundowana w 1909 r. przez przewodniczącego komitetu budowy kościoła Hermanna Burruckera.
W pierwszych latach pełniła funkcję ulicznej studzienki, dziś kryje figurę św. Wojciecha. To właśnie pod tą kapliczką spontanicznie ustawiano znicze po zamachach terrorystycznych 11 września 2001 r. oraz w wieczór odejścia św. Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 r. Świątynia służyła ewangelikom do końca II wojny światowej. 8 maja 1945 r. niezniszczony budynek przekazano polubownie na potrzeby duszpasterstwa wojskowego Kościoła rzymskokatolickiego z przeznaczeniem na kościół garnizonowy i szkolny. W tym też roku świątynia została poświęcona i nadano jej wezwanie św. Jerzego. Wystrój zmieniał się przez kolejne lata. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się do dziś jedynie żyrandole, ławki oraz organy pneumatyczne firmy Terletzki i Wittek z Elbląga. W latach 70. XX w. zmieniono wystrój prezbiterium: usunięto drewniany ołtarz główny, ustawiając marmurowy ołtarz soborowy oraz ambonkę z miedzianą postacią św. Jerzego. W wystroju pojawiły się też morskie akcenty – w 1971 r. w ołtarzu bocznym zamontowano płaskorzeźbę Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy historycznego statku M/S Batory. Już w 1976 r. świątynię wraz z kapliczką św. Wojciecha wpisano do rejestru pomorskich zabytków.
Dziś kościół pw. św. Jerzego funkcjonuje w dwóch obszarach parafialnych – od 1947 r. należy do struktury archidiecezji gdańskiej, a od 1991 r. również do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Od 30 lat we wspólnocie posługują wspólnie wojskowi kapelani i księża diecezjalni. Ksiądz ppłk Jan Wołyniec, proboszcz parafii od 1 lipca 2013 r., jest także kapelanem 33. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej. – W parafialnej posłudze wraz z księżmi łączymy pracę na rzecz parafian i wojskowych. Przy tym działają u nas liczne wspólnoty: Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Czciciele Miłosierdzia Bożego czy ministranci i lektorzy. Włączyliśmy się z naszą Caritas w akcję pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W ostatnich miesiącach skupiamy się też na pracach synodalnych. Widzę, że mogą one zaowocować powstaniem nowej wspólnoty. Na październik przygotowujemy uroczystości 75. rocznicy powstania parafii – wylicza proboszcz.
Parafia licząca 1100 wiernych w sezonie letnim zwiększa wielokrotnie swoją liczebność – turyści tłumnie odwiedzają świątynię. Dzieje się to także za sprawą współpracy parafii ze słynnymi sopockim filharmonikami, którzy wspólnie organizują w niej koncerty.
Zapraszamy
Rzymskokatolicka Parafia Garnizonowa pw. św. Jerzego w Sopocie
ul. Tadeusza Kościuszki 1
81-704 Sopot
www.jerzy.sopot.pl
Porządek Mszy św.:
pon.-sob.: 7.30, 18.00
niedz.: 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.30
Odpust: 24 kwietnia