Magnificat za otrzymane dary

Siostry salezjanki w tym roku obchodzą 150. rocznicę powstania zgromadzenia oraz 100. rocznicę przybycia do Polski. W Rumi realizują swój charyzmat, posługując szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki, znane jako siostry salezjanki, zostało założone 5 sierpnia 1872 r. we Włoszech przez św. Jana Bosko przy aktywnej współpracy oraz wkładzie św. Marii Dominiki Mazzarello. Wobec ówczesnej sytuacji społecznej miało być odpowiedzią na potrzeby ludzi młodych, szczególnie dziewcząt i kobiet. Chodziło o wychowanie człowieka na dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela. Tytuł, jaki założyciel nadał nowemu zgromadzeniu, był wyrazem jego wdzięczności wobec Maryi Wspomożycielki za wszelkie łaski, jakie otrzymał od Boga przez Jej wstawiennictwo.

Salezjanki do Polski przyjechały w 1922 roku. Pierwsza placówka, założona przez służebnicę Bożą s. Laurę Meozzi, powstała w Różanymstoku. Siostry założyły tam sierociniec i szkołę, w których opiekowały się ofiarami I wojny światowej. W czasie II wojny światowej polskie salezjanki musiały się rozproszyć, a po wojnie ograniczyć działalność do pracy katechetycznej. W 1946 r. podjęły pracę m.in. w Połczynie-Zdroju na terenie Pomorza Zachodniego. W 1982 r., na skutek wzrostu liczby powołań, powstały dwie inspektorie, które po roku 1989 rozszerzyły działalność zgromadzenia w Polsce o pracę wychowawczą.

Do Rumi siostry salezjanki przybyły 1 września 1973 r. na zaproszenie księży salezjanów, aby w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych prowadzić katechizację dzieci oraz pomagać w zakrystii i pracy charytatywnej.

- Z kroniki domu przy ul. Warszawskiej 6 wiemy, że bp Kazimierz Kowalski, ówczesny biskup pelpliński, chciał, aby siostry pracowały w tej diecezji. Obecnie mamy w Rumi dwie wspólnoty - przy ul. Warszawskiej 6 i ul. Ceynowy 24. Prowadzimy Niepubliczne Przedszkole i Publiczną Szkołę Podstawową im. Świętej Rodziny, katechizujemy w rumskich placówkach oświatowych. Współpracujemy w duszpasterstwie przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i sanktuarium pw. NMP Wspomożenia Wiernych. Szczególną troską obejmujemy dzieci i młodzież poprzez prowadzenie przygotowania do Pierwszej Komunii św., a także grupy młodzieży oazowej. Zajmujemy się pomocą dzieciom i młodym w nauce oraz formacją nauczycieli i pracowników przedszkola i szkoły - podkreśla s. Maria Mrozek, przełożona jednego z domów sióstr salezjanek w Rumi.

Od 10 kwietnia 2014 r. w budynku domu zakonnego przy ul. Warszawskiej 6 znajduje się okno życia.

Siostry salezjanki świętowały swój jubileusz w Rumi 15 maja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i 24 maja w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. - Rok
jubileuszowy jest dla nas czasem szczególnej łaski, dziękczynienia, przebaczenia i radości. Skłania nas do wyśpiewania Bogu naszego "Magnificat" za dary otrzymane od Boga - podkreśla s. Maria.


Więcej o siostrach salezjankach posługujących w Rumi w 21. numerze "Gościa Gdańskiego" na 29 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..