Nowy numer 39/2023 Archiwum

Gdańskie hospicjum z książką dla dzieci

Fundacja Hospicyjna, która prowadzi w Gdańsku placówkę im. ks. E. Dutkiewicza, wydała właśnie pozycję pt. "O bracie, który nie opowiadał bajek". Ta terapeutyczna bajka przygotowana dla najmłodszych, którzy stracili rodzeństwo, trafi bezpłatnie do gdańskich szkół.

Czerwiec kojarzymy z miesiącem, w którym przypada Dzień Dziecka. - Co jednak, gdy ktoś do tej pory świętował ze swoim bratem lub siostrą, a teraz został sam? Z myślą o dzieciach, które znalazły się w takiej sytuacji, wydaliśmy książkę pt. "O bracie, który nie opowiadał bajek". Jej premiera miała miejsce właśnie 1 czerwca. To już 7. pozycja z serii "Bajka Plasterek". Mamy nadzieję, że - podobnie, jak wszystkie wydane do tej pory - pomoże ukoić ból straty i przywróci osieroconym dzieciom uśmiech - mówi Agnieszka Paczkowska, onkopsycholog, wiceprezes Fundacji Hospicyjnej i pomysłodawczyni serii.

Kolejna z serii "Bajka Plasterek" przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-9 lat, które straciły brata lub siostrę. Opowiadanie terapeutyczne napisała Magda Lic, autorka czterech innych bajek z serii, a zilustrowała Agnieszka Żelewska, dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla najlepszej książki dla dzieci.

Agnieszka Paczkowska przypomina, że impulsem do powstania serii w 2014 r. były doświadczenia terapeutyczne związane z hospicjum. - Pomagaliśmy już wcześniej dzieciom zmagającym się ze stratą najbliższych. W 2006 r., po katastrofie hali wystawowej w Chorzowie, otoczyliśmy pomocą dzieci i rodziny zmarłych. Utworzyliśmy też Fundusz Dzieci Osieroconych. Przez lata widzieliśmy na co dzień, z czym przychodzi się zmierzyć najmłodszym w obliczu śmierci ich bliskich. Postanowiliśmy edukować, uruchomiliśmy w 2014 r. program Tumbo Pomaga. Projekt, którego maskotką jest słonik Tumbo, powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Był to również pierwszy portal internetowy w Polsce, na którym zaproponowaliśmy konkretną pomoc - mówi A. Paczkowska.

Kolejna książka z serii trafi bezpłatnie do wszystkich gdańskich szkół. Można ją też kupić na stronie: ksiegarnia.hospicja.pl.


Więcej o książce i kampanii gdańskiego hospicjum w numerze 24. "Gościa Gdańskiego" na 19 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast