– Kierując się chrześcijańskimi motywacjami, nauczaniem papieży i swoim sumieniem, wyciąga rękę ku człowiekowi w potrzebie, nie zważając na jego kulturę, pochodzenie, rasę czy wyznawaną religię – mówił w laudacji abp Tadeusz Wojda.
W sobotę 25 czerwca kard. Fernando Filoni został uhonorowany wyróżnieniem Człowiek Pojednania i Pokoju 2022. Uroczystość rozpoczęła się w sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej wspólną modlitwą ekumeniczną o pokój na świecie. Dalsza ceremonia odbyła się w hali sportowo-widowiskowej parafialnego oratorium. – Dzisiaj, w okresie różnych napięć i podziałów, które dotykają nie tylko społeczeństw i wspólnot międzynarodowych, lecz także grup religijnych, małych społeczności, a nawet rodzin, promowanie osób, które budują jedność, wnoszą pokój i pojednanie, jest użyteczne, a nawet konieczne – powiedział na wstępie abp Wojda.
W laudacji metropolita gdański podkreślił wkład kard. Filoniego w budowanie dialogu miedzy różnymi kulturami. Wspomniał, że przez 8 lat kierował on misjami na całym świecie, promował ewangelizację, ustanowił dziesiątki nowych diecezji, wzmacniał lokalną hierarchię i troszczył się o miejscowe seminaria duchowne. – Działalność i nauczanie kard. Filoniego zawsze były nacechowane mocnym przesłaniem związanym z potrzebą pokoju, dialogu, pojednania, wzajemnego szacunku i respektu oraz pokojowego współżycia międzyludzkiego. Swoją postawą starał się ukazywać, na czym w praktyce polega Jezusowa miłość względem drugiego człowieka. Ta postawa szczególnie wybrzmiała podczas jego pobytu w ogarniętym wojną Iraku – zaznaczył abp Wojda.
Dodał, że była to jedna z najtrudniejszych misji. – W tym czasie, kiedy inni dyplomaci opuścili Irak, abp Filoni pozostał w Bagdadzie. Towarzyszył mieszkańcom doświadczonym działaniami wojennymi, śmiercią i zniszczeniami, niósł im pomoc i dawał świadectwo bliskości Kościoła – zaakcentował metropolita.
Kardynał Filoni, dziękując za wyróżnienie, przyznał, że w służbie Kościołowi i Stolicy Apostolskiej przeżył trzy wojny – w Sri Lance, między Iranem i Irakiem oraz przeciw Saddamowi Husajnowi. Następnie podjął refleksję nad pokojem. – W odniesieniu do relacji międzynarodowych pierwszorzędne znaczenie ma współistnienie oparte na uniwersalnym dobru wspólnym, które odnosi wierzących do Boga, a niewierzących do samej natury człowieka, jako że w naturze człowieka jest dążenie do pokoju – zauważył.
Wydarzenie uświetnił występ maestro Konstantego Andrzeja Kulki wraz z Cappellą Gedanensis. Zwieńczeniem było odsłonięcie portretu laureata w łęgowskim Domu Pojednania.