Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nowy biskup o swojej nominacji

W południe w budynku Kurii Metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie został odczytany komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej został ogłoszony ks. Piotr Przyborek.

Po odmówieniu modlitwy "Anioł Pański" bp Wiesław Szlachetka, w imieniu abp. Tadeusza Wojdy, przekazał zgromadzonym decyzję papieża.

Dodał, że święcenia biskupie biskupa nominata Piotra będą miały miejsce w archikatedrze oliwskiej 20 sierpnia (sobota) o godz. 10. - Bardzo się cieszę, że będę miał młodszego brata w biskupstwie. Będziemy razem z arcybiskupem metropolitą i bp. Piotrem współdziałać, by tworzyć wspólnotę Kościoła gdańskiego, rozwijać ją i ewangelizować. Składam najserdeczniejsze wyrazy gratulacji mojemu bratu w biskupstwie bp. Piotrowi. Niech Pan Bóg błogosławi! - powiedział bp Wiesław.

- Bardzo dziękuję za zaufanie Ojcu Świętemu, abp. Tadeuszowi oraz bp. Wiesławowi i już dzisiaj proszę o modlitwę w intencji mojej i całej archidiecezji - mówił w pierwszych słowach biskup nominat Piotr.

Przyznał, że nominacja jest dla niego zaskoczeniem. - Kiedy człowiek przygotowuje się do święceń kapłańskich, jest dużo młodszy, inaczej patrzy na Kościół i swoją posługę. A kiedy ma trochę lat za sobą, różne trudne i radosne doświadczenia, to uświadamia sobie, że jest to zupełnie inna odpowiedzialność. Bardzo się boję, czy podołam tej posłudze, chociaż - jak mówił arcybiskup nuncjusz - z Bożą pomocą można jej podołać - zaznaczył.

Przywołał też słowa Ewangelii o uciszeniu przez Jezusa burzy na jeziorze: "Dlaczego małej wiary jesteście, przecież jestem z wami". - Tak, jak Jezus mówił do uczniów, którzy płynęli po Jeziorze Galilejskim i uratował ich od wszelkich burz, tak i mnie podtrzymuje w nadziei, że będę jak najpiękniej wypełniał biskupią posługę. Jeszcze raz proszę wszystkich o modlitwę - mówił bp Przyborek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama