Z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku wyruszyła w sobotni poranek 10 września jednodniowa piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej.
Gdańscy pątnicy, w sile blisko 200 osób, przeszli około 25 kilometrów. Trasa wędrówki z nadmorskiej metropolii do miejsca kultu prowadziła przez Pruszcz Gdański, Rusocin i Kłodawę Gdańską. W czasie drogi przewidziane były modlitwa Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, a także Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz konferencja.
- Dziś zastanawialiśmy się nad tym, czy chrześcijanin musi umieć pływać. Nie chodziło oczywiście o kartę pływacką. Rozważaliśmy temat wiary, którą symbolizuje chodzenie po wodzie i przemierzanie Morza Czerwonego. Pielgrzymowanie fizyczne to trud, który ciężko pokonać samemu, ale z łaską Bożą, gdy patrzymy na Chrystusa, uczymy się tego - mówi ks. Piotr Belecki, który pielgrzymował w tym roku także z Gdańska na Jasną Górę.
- W czasie 16 dni drogi do Częstochowy rozważaliśmy temat Ziemi Obiecanej. Dzisiejsza konferencja to dopełnienie. Tak naprawdę, w naszej wędrówce nie jest ważne to, czy idziemy pieszo do Trąbek, czy ”chodzimy po wodzie”. Najważniejsze jest to, że bez wiary nie da się tego uczynić - dodaje kapłan.
Gdańszczanie swym trudem pielgrzymowania dziękowali za przebytą w tym roku po raz 40. drogę do Częstochowy. Nie była to jedyna grupa, która dotarła do maryjnego sanktuarium. Tradycyjnie Trąbki Wielkie odwiedzili także pątnicy ze Skarszew, Kolbud, Przywidza, Pszczółek, Lublewa Gdańskiego i okolic. - Pielgrzymi przychodzą pomodlić się u stóp Matki Bożej Trąbkowskiej w trakcie tygodniowego odpustu, który rozpoczął się 4 września, a zakończy 11. Archidiecezjalnymi Dożynkami. Wędrują do nas wierni nie tylko ci związani z ziemią, bo dożynki kojarzą się właśnie z tym, że dziękujemy za plony ziemi. Wszyscy korzystamy z darów, jakie Pan Bóg daje na ziemi - tłumaczy ks. kan. Bolesław Antoniów, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Trąbkach Wielkich, archidiecezjalny duszpasterz rolników.
Zwieńczeniem pielgrzymki była Eucharystia odprawiona na ołtarzu polowym przy sanktuarium w Trąbkach Wielkich. Uczestniczyło w niej kilkaset osób pielgrzymujących z Gdańska, Kolbud i innych miejsc archidiecezji gdańskiej.