Orszaki Trzech Króli w archidiecezji gdańskiej

Kolorowe korowody z trzema królami i tłumem uczestników wyruszą na swoje trasy w większości miejscowości archidiecezji. W tym roku już bez ograniczeń będzie można pokłonić się Nowonarodzonemu i Świętej Rodzinie w żłóbku.

Hasło Orszaku Trzech Króli w roku 2023 brzmi: "Niech prowadzi nas gwiazda!". Ma przypomnieć o gwieździe betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu nowo narodzonego Króla. Gwiazda, którą ujrzeli Mędrcy, była więc powodem rozpoczęcia ich wędrówki. Była dla nich wyraźnym znakiem, że zbliża się czas narodzenia Zbawiciela. W czasach starożytnych pojawienie się gwiazdy, a naukowo mówiąc komety, zwiastowało narodziny kogoś ważnego. Mateusz w swojej Ewangelii, opowiadając o przybyciu Mędrców, poświęca gwieździe wiele wersów – oznacza to, że miała bardzo istotne znaczenie w tym wydarzeniu.

Tegoroczne Orszaki Trzech Króli w archidiecezji gdańskiej wyruszą w następujących miejscowościach:

  • Gdańsk - XII edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się o godz. 12 przed bazyliką Mariacką modlitwą Anioł Pański. Zbiórkę zaplanowano na godz. 11.30 przy wejściu do kościoła na ul. Piwnej. Trasa, jak i jej przebieg, będą podobne do przemarszu w latach ubiegłych. Zakończenie przemarszu na ul. Długiej, gdzie uczestnicy pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary - złoto, kadzidło i mirrę. Na koniec wspólne śpiewanie kolęd.
  • Gdynia - organizatorem i koordynatorem orszaku jest Stowarzyszenie KACK. O godz. 11 odprawiona zostanie Msza św. w kościele NSPJ. Następnie, o godz. 12 wyruszy ulicami Armii Krajowej i Świętojańską barwny korowód, zmierzający do kościoła oo. franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana. Po drodze sceny z historii wędrówki Trzech Króli zaprezentują gdyńskie wspólnoty szkolne i środowiska artystyczne. We franciszkańskiej świątyni - pokłon przed Świętą Rodziną i wspólne kolędowanie. Orszakowi będzie towarzyszyła kwesta na rzecz gdyńskich hospicjów św. Wawrzyńca i Bursztynowej Przystani.
  • Wejherowo - orszak wyruszy o godz. 13.30 z parku, obok Pałacu Przebendowskich. Na zakończenie na rynku wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Potem wspólne kolędowanie. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie "Misternicy Kaszubscy".
  • Żukowo - kościół Miłosierdzia Bożego. O godz. 12 rozpocznie się Msza św. Po niej, o godz. 13, zaplanowany jest wymarsz orszaku. Organizatorzy proszą o przybycie w przebraniach - w asyście królewskiej kolory czerwony, zielony, niebieski lub różne postacie ze żłóbka. Szczególnie mile widziane są regionalne stroje kaszubskie.
  • Kielno - kościół pw. św. Wojciecha. Orszak rozpocznie się o godz. 12 na placu kościelnym. Ksiądz proboszcz przypomina o zabraniu dzwonków.
  • Rumia - o godz. 11 Msza św. w kościele pw. bł. Edmunda Bojanowskiego (ul. Bojanowskiego 1). Przemarsz ulicami do ronda św. Jana Pawła II. W orszaku wezmą udział reprezentanci wszystkich rumskich szkół. Na zakończenie koncert i wspólne kolędowanie oraz poczęstunek na placu przy rumskim MOSiR.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..