Nowy numer 20/2024 Archiwum

Trwają wizyty duszpasterskie u wiernych

Po dwóch latach pandemicznej przerwy powracają wizyty duszpasterskie w domach parafian, czyli kolędy. O ich wartości mówią kapłani i wierni.

Wizyta duszpasterska w mieszkaniach parafian, popularnie nazywana kolędą, to polski zwyczaj wywodzący się ze średniowiecza. Począwszy od XIII w. element duszpasterski stawał się zasadniczą częścią kolędy.

Ksiądz kanonik Ireneusz Stożyński, od 1,5 roku proboszcz parafii pw. św. Józefa na gdańskim Przymorzu, cieszy się, że po czasie pandemii wreszcie może odwiedzić swoich parafian w mieszkaniach. - To wielka radość. Dostrzegam, że dla obu stron - mówi proboszcz z Przymorza.

Wskazuje, że spotkanie ma wiele wymiarów. - Duchowość i duszpasterstwo to sprawy oczywiste, choć zdarzyło nam się dotrzeć do kilku osób, które dopiero po naszej wizycie zdecydowały się na wychodzenie z domu do kościoła. Inny wymiar to sprawy materialne parafii. Tu, mimo trudnej sytuacji gospodarczej w kraju, spotykałem się wielokrotnie z wyrazami troski o to, czy jako parafia radzimy sobie na przykład z płatnościami za media. Były też rozmowy o codziennych problemach i troskach w rodzinach - dodaje kapłan.

Jak wygląda kolędowa wizyta z perspektywy wiernych? - Dla nas kolęda to swego rodzaju święto. Jesteśmy katolikami mocno związanymi z parafią. Przez lata działaliśmy z mężem jeszcze jako młodzi ludzie we wspólnotach, teraz nasze dzieci udzielają się w parafii - mówi pani Maja.

W trakcie kolędowych wizyt zdarzają się cuda. W różnym wymiarze i o różnej wielkości. Czasem otwierają się drzwi i jest wizyta, która daje moc na dalszą posługę kapłańską. Takim świadectwem dzieli się ks. Piotr Belecki z parafii NMP Królowej Polski w Gdyni. - Wszedłem do mieszkania starszej kobiety. Siedliśmy i usłyszałem pytanie: "Czy Pan Bóg jest miłosierny?". "Tak" - odpowiedziałem. "A dla mnie też?" - zapytała ponownie pani. "Dla pani też" - zapewniłem. Efektem naszej dalszej rozmowy była... spowiedź tej osoby po prawie 70 latach - mówi kapłan.


Więcej o tegorocznej wizycie duszpasterskiej w archidiecezji gdańskiej w numerze 4. "Gościa Gdańskiego" na 29 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama