Nowy numer 09/2024 Archiwum

W Gdańsku powstanie skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza

Radni miejscy zdecydowali - skwer dedykowany wieloletniemu proboszczowi bazyliki Mariackiej powstanie w godnym miejscu Głównego Miasta.

Plac noszący imię kapłana zasłużonego dla gdańskiego Kościoła i miasta będzie znajdował się między ulicami Świętego Ducha, Latarniową, Szeroką i Targiem Drzewnym. Lokalizacja ustalona została w porozumieniu z rodziną ks. Bogdanowicza. Radni o nadaniu imienia temu miejscu zdecydowali jednogłośnie.

W imieniu rodziny księdza głos podczas sesji zabrał jego brat Antoni. - Podziękuję tak, jak zrobiłby to mój śp. brat: Bóg zapłać, że upamiętniliście moją skromną osobę, w moim ukochanym mieście Gdańsku - powiedział w czasie obrad Rady Miasta Gdańska.

W imieniu parafii i gdańskiego Kościoła słowa podziękowania wypowiedział ks. prał. Ireneusz Bradtke, obecny proboszcz bazyliki Mariackiej. - Jestem niezmiernie szczęśliwy z tego głosowania, że jednogłośnie Rada Miasta Gdańska postanowiła tak ładnemu miejscu nadać imię ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Ten skwer odwiedza wiele osób. Dlatego dziękuję za to miejsce oraz za jednomyślną ocenę tego wielkiego dzieła, jakie ks. infułat zrobił nie tylko dla Kościoła, ale również Gdańska - powiedział ks. Ireneusz Bradtke.

Ksiądz Stanisław Bogdanowicz był wieloletnim proboszczem Korony Gdańska, jak nazywana jest bazylika Mariacka. Miał ogromne zasługi dla zmian politycznych w Polsce - w kościele odprawiał Mszę św. w intencji ojczyzny, a manifestacje patriotyczne wielokrotnie wyruszały z bazyliki. Swoje działania poświęcił też odzyskaniu zabytków z bazyliki z Polski i Niemiec. Był też pisarzem i naukowcem, popularyzatorem historii Gdańska i gdańskiego kościoła. Jego zasługi zostały docenione w 2001 r., kiedy został wyróżniony Medalem Świętego Wojciecha. Rada Miasta Gdańska w 2004 r. nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Ks. inf. Bogdanowicz zmarł 20 października 2017 r. i został pochowany w bazylice Mariackiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama