Pod anielskimi skrzydłami - pomoc dla sopockiego hospicjum

Dom Hospicyjny Caritas Archidiecezji Gdańskiej im. św. Józefa świętuje 19-lecie istnienia. Z tej okazji organizuje licytacje charytatywne, które wystartują już 19 marca.

Sopockie hospicjum to szczególne miejsce na mapie Trójmiasta, w którym osoby nieuleczalnie chore na nowotwory mogą znaleźć wsparcie i opiekę w ostatnim etapie choroby. Dom, z którego co roku korzysta przeszło 200 pensjonariuszy, jest pełen ciepła i wsparcia w doświadczanym cierpieniu i nieporadności. Podopieczni są objęci profesjonalnym wsparciem lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, psychologów, fizykoterapeutów, kapłanów oraz personelu pomocniczego. Posługują również liczni wolontariusze. Z okazji przypadających w zeszłym roku 18. urodzin hospicjum domowe postanowiło stworzyć 18 aniołów wypalonych w drewnie. Ich autorką jest jedna z wolontariuszek - artystka amatorka. Wszystkie prace miały być licytowane przez portal Allegro Charytatywni, a celem zbiórki była wymiana kilkunastu telewizorów w Domu Hospicyjnym. Akcja została przerwana przez wybuch wojny w Ukrainie, a sprzęt został wymieniony dzięki hojności darczyńców.

W 2023 r., z okazji święta patronalnego hospicjum - przypadającego 19 marca, we wspomnienie św. Józefa - powróciła koncepcja licytacji. Powstał również nowy, 19. anioł, nazwany Aniołem Przyszłości, a wykonały go dzieci z przedszkola "Lokomotywa" w Sopocie. - Każdy anioł jest niepowtarzalny, wygląda zupełnie inaczej. Posiada też wyjątkowy patronat. Postanowiliśmy zwrócić się do znanych osób, by każda z nich nazwała swojego anioła, przypisała mu konkretny atrybut i przekazała dodatkowy prezent dla zwycięzcy licytacji, dedykację oraz autograf. Patronat nad aniołami został objęty zarówno przez osoby z Pomorza, jak i z całej Polski - mówi Nicola Regosz, koordynatorka wolontariatu w Hospicjum św. Józefa.

Prace zostaną wystawione na licytacje, które wystartują 19 marca. O 17 aniołów będzie można walczyć na portalu Allegro Charytatywni, natomiast dwa z nich będą licytowane na antenie Radia Gdańsk. Cel jest szczytny. - Planujemy zebrać 50 tys. zł na tzw. przywoływacze. To urządzenia, które znajdują się we wszystkich pokojach hospicjum. Służą one bezproblemowemu przywołaniu personelu przez mieszkańców, gdy ci potrzebują pomocy. Sprzęt, którym dysponujemy, ma 19 lat, jak nasz ośrodek. Często się psuje, jest już przestarzały. Chcielibyśmy ułatwić życie podopiecznym i pracownikom - tłumaczy N. Regosz.

Pieniądze są jednak celem pobocznym. - Anioł z języka greckiego oznacza posłańca. Tak i my wypuszczamy w świat 19 aniołów, by jak posłańcy szli i szerzyli wieści o Sopockim Domu Hospicyjnym. By wśród ich piękna, wsparcia patronów, miłych dodatków i wspaniałych urodzinowych okoliczności obalali mity związane z hospicjum - podkreśla organizatorka.

Szczegółowe informacje o licytacjach znajdują się na www.caritas.gda.pl.


Więcej o anielskiej akcji sopockiego hospicjum w 11. numerze "Gościa Gdańskiego" na 19 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..