Od 2 do 5 kwietnia w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku potrwają Rekolekcje dla Inteligencji Wybrzeża. Do uczestnictwa zaprasza bp Piotr Przyborek.
Wydział Duszpasterski Kurii oraz parafia archikatedralna zapraszają na doroczne Rekolekcje dla Inteligencji Wybrzeża, które w ostatnich latach były zawieszone z powodu pandemii koronawirusa. – Bardzo wiele osób pytało o nie, więc widzimy, że jest duże zapotrzebowanie. Tym bardziej że w naszej archidiecezji jako owoc Synodu o synodalności powstało Duszpasterstwo Pracowników Uczelni Wyższych Pomorza i jest to kolejna grupa ludzi zainteresowana taką formą przygotowania do Świąt Zmartwychwstania. Bardzo się cieszę, że udało się te rekolekcje wskrzesić – mówi bp Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.
Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. prof. Waldemar Chrostowski, znany oraz ceniony teolog i biblista, specjalista w dziedzinie egzegezy Starego Testamentu i relacji między Kościołem a judaizmem, laureat prestiżowej Nagrody Ratzingera, którą watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI przyznaje najwybitniejszym teologom świata. W ramach nauk rekolekcyjnych kapłan poprowadzi medytacje nad Modlitwą Pańską, w czasie których rozważane będą poszczególne fragmenty modlitwy „Ojcze nasz” oraz omówiony zostanie ich biblijny kontekst i odniesienia.
– To wielka radość dla nas, że ksiądz profesor znalazł czas i przyjął zaproszenie, ponieważ jest praktykiem i teoretykiem, mającym dar słowa. Rozpoczniemy przeżywanie najważniejszych wydarzeń naszej wiary w Niedzielę Palmową – zaznacza bp Przyborek. Każdego dnia rekolekcji będą Eucharystia, konferencja, możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty.
Dodatkowo, wykorzystując pobyt ks. prof. Chrostowskiego w Gdańsku, Szkoła Biblijna Archidiecezji Gdańskiej zaprasza w Wielką Środę 5 kwietnia na otwarty wykład pt: „Jerozolima – miasto męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa”. Wydarzenie odbędzie się w oliwskiej auli św. Jana Pawła II przy ul. bp. Nowickiego 2 o godz. 18.30. – Serdecznie zapraszam wszystkich pragnących głębiej wejść w Wielki Tydzień i Triduum Paschalne – zachęca bp Przyborek.
Program
Niedziela Palmowa 19.30 – nauka 20.00 – Msza św. z homilią Wielki Poniedziałek 19.30 – Msza św. z homilią, następnie nauka Wielki Wtorek 19.30 – Msza św. z homilią, następnie nauka Wielka Środa 18.30 – wykład w auli św. Jana Pawła II 19.30 – Msza św. z homilią, następnie nauka Każdego dnia od 19.00 możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.